Ostatnie śmigłowce EC135T2+ dla australijskiego programu szkolenia

Śmigłowce EC135T2+ dla australijskiego programu szkolenia wojskowego (fot. Christian Keller/Airbus Helicopters)

Airbus Helicopters uzyskał akceptację dla ostatnich sześciu EC135T2+ dla programu szkolenia załóg śmigłowców (HATS) Sił Zbrojnych Australii (ADF), dostarczając w terminie całą flotę 15 śmigłowców.

W ramach projektu JP9000 Phase 7 HATS, w nowym programie szkolenia, wspólnym dla Marynarki Wojennej i Wojsk Lądowych załogi śmigłowców będą korzystać z 15 śmigłowców EC135T2+ wraz z symulatorami lotu i z nowego okrętu szkoleniowego wyposażonego w pokład lotniczy. Boeing Defence Australia jest głównym dostawcą nowego systemu szkolenia, a jego partnerem jest Thales Australia, dostarczający symulatory lotu i syntetyczne urządzenia szkoleniowe.

EC135T2+, członek rodziny lekkich śmigłowców dwusilnikowych H135, jest idealnym śmigłowcem szkoleniowym. Pierwsze loty szkolne rozpoczęły się już w nowej bazie w Nowra, w Australii.

„Airbus Helicopters jest dumny, że Boeing otrzymał wszystkie 15 nowych śmigłowców EC135T2+ w terminie i w ramach założonego budżetu, a flota będzie elementem wiodącego systemu szkolenia załóg śmigłowców Sił Zbrojnych Australii”, powiedział Peter Harris, szef działu sprzedaży rządowej w regionie Australii – Pacyfiku. „Po podpisaniu kontraktu w listopadzie 2014 r., na przestrzeni zaledwie dwóch lat, mamy przeszkolone pierwsze załogi kadry lotniczej i techników Boeinga i Wspólnoty Brytyjskiej, a wszystkie 15 śmigłowców zostało odebranych”.

Terry Nichols, dyrektor HATS z ramienia Boeinga powiedział, że jego zespół jest bardzo zadowolony z dotychczasowych osiągów EC135 i wyróżnia Airbus Helicopters za jego dostawy na czas.

„Boeing Defence Australia wybrał EC135 jako preferowane rozwiązanie dla HATS. To sprawdzony i niezawodny śmigłowiec. Byliśmy zadowoleni ze współpracy z Airbus Helicopters w ramach dostawy śmigłowców. Będą stanowić ważną część systemu szkolenia światowej klasy”.

EC135T2+ jest doskonałym wojskowym śmigłowcem szkolnym, mającym awionikę glass cockpit, doskonałą widoczność z kabiny, wieloosiowego pilota automatycznego oraz osiągi i bezpieczeństwo śmigłowca dwusilnikowego, co pozwala mu zastąpić używane obecnie śmigłowce jednosilnikowe. Oprócz tego nowoczesne technologie pomagają instruktorom wykonywać misje szkoleniowe bezpiecznie i zapewniać Siłom Zbrojnym Australii elastyczność niezbędną do wykonywania innych zadań. Rodzina śmigłowców H135 jest częścią wiodących systemów szkolenia w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii i Japonii, a ostatnio została wybrana przez Wielką Brytanię.

Airbus Helicopters dostarczył klientom na całym świecie około 1200 śmigłowców H135, które wylatały łącznie ponad cztery miliony godzin. H135 jest niepokonanym liderem na rynku lekkich dwusilnikowych śmigłowców wielozadaniowych. Tradycyjne misje wykonywane przez tej klasy śmigłowce obejmują szkolenie wojskowe, a także ratownictwo medyczne, wspieranie porządku publicznego, transport pasażerów biznesowych i VIP oraz obsługę farm wiatrowych.

Źródło: Airbus Helicopters
comments powered by Disqus