Amerykański operator medyczny ze śmigłowcami Airbus Helicopters

Śmigłowiec H135 wyposażony w awionikę Helionix (fot. Airbus Helicopters)

STAT MedEvac wkrótce stanie się pierwszym dostawcą lotniczych usług transportu medycznego w Ameryce Północnej użytkującym śmigłowce H135 wyposażone w system Helionix, który stanowi innowacyjne rozwiązanie w zakresie awioniki oferujące ogromne możliwości.

Stacjonujący w Pensylwanii zespół zajmujący się transportem medycznym pacjentów w warunkach intensywnej terapii zamówił trzy nowe śmigłowce H135 od Airbus Helicopters Inc. Zastąpią one starsze wiropłaty we flocie użytkownika. Dostawy zaplanowano na ostatni kwartał 2017 r.

Opracowany przez Airbusa system Helionix to zaawansowane rozwiązanie w zakresie awioniki, które zwiększa elastyczność zadaniową i podwyższa poziom bezpieczeństwa lotów. Odtąd oprzyrządowanie to będzie stanowić standardowe wyposażenie nowowyprodukowanych maszyn H135.

Składający się z dwóch komputerów i jedynego w swoim rodzaju układu kokpitu Helionix zawiera do czterech elektronicznych wyświetlaczy, pozwalających na podniesienie poziomu świadomości sytuacyjnej pilotów. System zawiera w sobie komponenty takie jak czteroosiowy autopilot, zmniejszający obciążenie pilota pracą, a także Traffic Advisory System (system sygnalizujący bliskość innych statków powietrznych), który zwiększa bezpieczeństwo załogi wspomagając jej działania w zakresie wykrywania i unikania bliskich spotkań z innymi statkami powietrznymi.

Dodanie tego systemu do H135 wpisuje się w naszą filozofię, w ramach której STAT MedEvac kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo – stwierdził Doug Garretson, prezes STAT MedEvac. Pensylwańska firma to pierwszy podmiot zajmujący się lotniczym transportem medycznym w USA, który przyjął na wyposażenie EC135 a także EC135 certyfikowane do wykonywania lotów w reżimie IFR, z jednym pilotem na pokładzie.

STAT MedEvac utrzymuje najwyższy poziom bezpieczeństwa w ramach wszystkich podejmowanych działań, a nasza kultura bezpieczeństwa to coś, z czego jesteśmy dumni – oświadczył Garretson. – Cieszymy się, że śmigłowce serii H135 ciągle ewoluują, co pozwala nam na prowadzenie działań zgodnie z przyjętymi przez nas standardami. Wciąż inwestujemy w dwusilnikowe platformy zdolne do lotów w reżimie IFR, a H135 dostarcza nam tego, co potrzebne w celu osiągania naszych własnych celów, w zakresie produktu i wsparcia.

Wszyscy w Airbusie jesteśmy niezwykle dumni z tego, że firma STAT MedEvac, jeden z najlepszych na świecie dostawców usług transportu medycznego, ze świetnymi wynikami w zakresie bezpieczeństwa, zdecydowała się na rozwój swojej floty i zakup H135 wyposażonych w awionikę Helionix – powiedział Chris Emerson, Prezes Airbus Helicopters Inc. – Helionix to najnowszy element rozwoju produktów firmy Airbus, który znacząco podniesie poziom bezpieczeństwa działań angażujących platformy śmigłowcowe.

Z 17 placówkami w całej Pensylwanii i w stanach ościennych, STAT MedEvac tworzy system transportu pacjentów w stanie krytycznym, współdziałający z Center for Emergency Medicine of Western Pennsylvania (Centrum Medycyny Ratunkowej Zachodniej Pensylwanii), i jest jednym z największych dostawców usług medycznego transportu lotniczego na terytorium Stanów Zjednoczonych. Firma swoje działania prowadzi z wykorzystaniem maszyn Airbus H135 i H145.

Źródło: Airbus Helicopters
comments powered by Disqus