Przejdź do treści
Śmigłowiec H130 - Flightlab (fot. Airbus)
Źródło artykułu

Airbus przetestuje zaawansowane funkcje autonomiczne w latającym laboratorium Flightlab

W projekcie o nazwie Vertex Airbus wdraża funkcje autonomiczne do latającego  laboratorium śmigłowcowego Flightlab. Nowe technologie mają na celu uproszczenie przygotowania misji i zarządzania nią, zmniejszenie obciążenia pracą pilotów i dalsze zwiększenie bezpieczeństwa lotu.

Systemy autonomiczne, które zostaną zintegrowane z Flightlab to: czujniki wizyjne i algorytmy do rozpoznawania sytuacji i wykrywania przeszkód; system sterowania fly-by-wire dla ulepszonego autopilota oraz zaawansowany interfejs człowiek-maszyna – w postaci ekranu dotykowego i wyświetlacza noszonego na głowie do monitorowania i sterowania podczas lotu.

Połączenie tych technologii umożliwi stworzenie systemu, który będzie mógł zarządzać nawigacją i przygotowaniem trasy, automatycznym startem i lądowaniem, a także podążaniem wedle określonej trasy. Stopniowa integracja nowinek ze śmigłowcem Flightlab już się rozpoczęła, a pełna funkcjonalność ma być poddana testom w powietrzu w 2023 r. Z innowacji skorzysta program Airbusa Urban Air Mobility – jako niezbędnego kroku w kierunku autonomicznego lotu śmigłowca.

„Jesteśmy podekscytowani potencjałem, jaki dostrzegamy w projekcie demonstratora Vertex”, powiedziała Grazia Vittadini, dyrektor Airbusa ds. technologii. „W celu dopracowania nowych technologii korzystamy z naszego latającego laboratorium, które jest niezależne od platformy latającej. Stanowi ono dogodne i wydajne stanowisko testowe, wspierające rozwój przyszłych autonomicznych systemów, w które mogłyby w przyszłości zostać wyposażone śmigłowce Airbusa i statki powietrzne kategorii (e)VTOL”.

Misją Airbusa nie jest rozwój zdolności autonomicznych jako cel sam w sobie, lecz badanie autonomicznych technologii w połączeniu z innymi innowacjami. W ten sposób firma jest w stanie oceniać potencjał usprawnienia przyszłych produktów, a jednocześnie wykorzystać nowe możliwości do dalszej poprawy bezpieczeństwa statków powietrznych.

Projekt Vertex prowadzi Airbus UpNext, spółka zależna Airbusa utworzona w celu przyspieszenia rozwoju technologii przyszłości poprzez budowanie demonstratorów w sposób szybki i w odpowiedniej skali, testowanie, doskonalenie i ocenę nowych produktów i usług, które zawierają radykalnie przełomowe rozwiązania technologiczne.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony