Airbus Helicopters i MSW Ukrainy podpisują umowę na 55 śmigłowców

H225 (fot. Airbus Helicopters)

Ukraina modernizuje flotę śmigłowców dla służb cywilnych.

Po zawarciu przez Francję i Ukrainę międzyrządowej umowy 8 czerwca, Airbus Helicopters podpisał umowę z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Ukrainy na zakup 55 cywilnych śmigłowców przeznaczonych do poszukiwania i ratownictwa (SAR), dla służb publicznych i misji ratowniczych (EMS) w kraju. 55 śmigłowców obejmuje 21 rekonfigurowanych H225, 10 nowych H145 oraz 24 H125. Kontrakt, który przewiduje również utworzenie lokalnego centrum szkoleniowo-serwisowego, został podpisany w Kijowie 14 lipca w obecności Arsena Avakova, Ministra Spraw Wewnętrznych Republiki Ukrainy oraz Bruno Evena, prezesa Airbus Helicopters.

Zamówiony przez Ukrainę, ciężki dwusilnikowy śmigłowiec H225, do którego państwo francuskie ma obecnie prawa własnościowe, zostanie ponownie wykorzystany po dostosowaniu go do misji służb publicznych i poszukiwawczo-ratowniczych. Dla tych misji śmigłowiec H225 jest uznawany za rynkowy punkt odniesienia. Cechami H225 są między innymi: sekwencja startu trwająca krócej niż pięć minut, możliwości lotów dalekiego zasięgu z dodatkowymi zbiornikami paliwa, światowej sławy autopilot czy możliwość operacji SAR na wysokich pułapach. Pierwsze śmigłowce H225 wylądują w Kijowie przed końcem 2018 r.


Podpisanie umowy na 55 śmigłowców dla Ukrainy

Airbus H145 to najnowszy członek dwusilnikowej gamy wiropłatów klasy 4-tonowej i światowy lider w segmencie lotów ratowniczych i misjach porządku publicznego. Charakteryzuje go wszechstronność użycia i możliwość zmiany rodzaju wykonywanej misji w czasie lotu, szczególnie w gorących warunkach atmosferycznych i na dużych wysokościach. Kompaktowy rozmiar, niewielki ślad pozostawiany przez śmigłowiec i jednocześnie pojemna, adaptowalna kabina sprawiają, że jest to jeden z najczęściej wybieranych śmigłowców dla różnych misji cywilnych.

H125 to bestseller Airbusa. Ten lekki śmigłowiec jednosilnikowy zdobył reputację prawdziwie wielozadaniowego konia roboczego dzięki wysokiej wydajności, wyjątkowej zwrotności, doskonałej widoczności i niskim poziomom drgań w kabinie, oraz zoptymalizowanym planom utrzymania, które przyczyniają się do obniżenia kosztów operacyjnych dla klienta. Śmigłowiec dysponuje nową, płaską podłogą, może być szybko i łatwo rekonfigurowany do różnych misji, w tym prac w powietrzu, gaszenia pożarów, egzekwowania prawa, poszukiwania i ratownictwa oraz transportu pasażerskiego.

Źródło: Airbus Helicopters
comments powered by Disqus