Siły Powietrzne Republiki Korei otrzymują pierwszego airbusa A330 MRTT

Samolot A330 MRTT Sił Powietrznych Republiki Korei (fot. Airbus)

Siły Powietrzne Republiki Korei (ROKAF) odebrały pierwszy zamówiony egzemplarz wielozadaniowego samolotu transportowego i cysterny latającej Airbus A330 MRTT (Multi Role Tanker Transport).

Jest to konstrukcja nowej generacji, a jej nabycie wydłuży czas utrzymywania się w powietrzu i zasięg samolotów myśliwskich ROKAF, dodatkowo zapewniając armii tego kraju strategiczne wsparcie transportowe, to zarówno w zakresie przerzutów personelu, jak i ładunków.

Samolot A330 MRTT rozpoczynający służbę w armii Korei Południowej jest napędzany silnikami Rolls-Royce Trent 700 i wyposażony w sztywny wysięgnik paliwowy (Aerial Refuelling Boom System). Egzemplarz ten może być konfigurowany na szereg sposobów: do przewozu pasażerów, ładunków i jako ratunkowy transport medyczny pola walki (medevac).

Korea Południowa jest już siódmym krajem użytkującym samoloty A330 MRTT spośród łącznie 12 państw, które złożyły na nie zamówienia, a przekazany jej transportowiec-cysterna zwiększa liczebność latających na całym świecie maszyn tego typu do trzydziestu pięciu.

Fernando Alonso, wiceprezes spółki Airbus, powiedział: „A330 MRTT bez wątpienia zapewnił już sobie pozycję najlepszej na świecie cysterny latającej oferującej również funkcję transportu strategicznego i zbiera liczne pochwały od użytkujących go operatorów. Przekazany egzemplarz przez dziesięciolecia pozostanie kluczowym atutem Sił Powietrznych Republiki Korei, z pewnością zyskując nie mniejsze uznanie, niż to, którym cieszy się we flotach wojskowych wielu innych państw w różnych zakątkach naszego globu”.

Źródło: Airbus Defence and Space
comments powered by Disqus