Pomyślny start zbudowanej przez Airbusa platformy Bartolomeo
Skonstruowana przez Airbusa platforma Bartolomeo została wyniesiona 6 marca w przestrzeń kosmiczną z ośrodka w Cape Canaveral na Florydzie i zmierza ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), gdzie zostanie zainstalowana obok laboratorium Columbus, europejskiego modułu ISS również zbudowanego przez inżynierów Airbusa.
Andreas Hammer, dyrektor ds. badań kosmicznych Airbusa, powiedział: „Ta wyjątkowa platforma zaoferuje nowe i niedrogie możliwości obserwacji Ziemi. Dla firm i instytucji badawczych będzie wyjątkową okazją do szybkiego i łatwego uruchomienia ich projektu w kosmosie”.
Platforma Bartolomeo – nazwana tak na cześć młodszego brata Krzysztofa Kolumba – jest finansowana przez Airbusa i będzie zarządzana przy wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Można na niej zamontować do 12 różnych urządzeń, zapewniając im dostęp do zasilania i transmisji danych na Ziemię.
Z platformy można będzie nie tylko prowadzić obserwację Ziemi, ale także badać środowisko i klimat, prowadzić badania związane z robotyką, inżynierią materiałową, astrofizyką lub testować nowe technologie w kosmosie, torując drogę do ich komercjalizacji. Wyjątkowe pole obserwacji z platformy, orbitującej tylko 400 kilometrów nad Ziemią, oferuje niezakłócony widok na planetę, zachęcając do ulokowania na niej zewnętrznego ładunku badawczego.
Dzięki lotom zaopatrzeniowym, odbywającym się mniej więcej co 3 miesiące, istnieje możliwość łatwego wysłania ładunku badawczego na ISS. Misje zaopatrzeniowe umożliwiają zabranie na stację urządzeń o masie od 5 do 450 kg. Podczas instalacji na platformie Bartolomeo będą one podłączane do sieci światłowodowej pozwalającej na przesłanie na Ziemię od 1 do 2 terabajtów danych dziennie.
Każdy ładunek badawczy może być przygotowany do wyniesienia w kosmos i uruchomiony na orbicie w ciągu zaledwie 12 miesięcy. Rozmiary ładunku, interfejsy, przygotowanie przed uruchomieniem i proces integracji zostały w dużej mierze ustandaryzowane. Skraca to czas realizacji misji i znacznie obniża koszty w porównaniu z kosztami tradycyjnych misji badawczych. Tym samym Bartolomeo można uznać za platformę świadczącą kompleksowe usługi i pioniera działań na rzecz zrównoważonej eksploracji przestrzeni kosmicznej z myślą o bezpiecznym i zjednoczonym świecie.
Komentarze