"Żar – legenda polskiego szybownictwa” w nowym, flyingTV FF
Po wieloletniej przerwie, portal dlapilota.pl wznowił współpracę z kanałem flyingTV FF, który na YouTube przybliża sylwetki zasłużonych pilotów w sportach lotniczych, miejsca istotne dla polskiego lotnictwa, a także historyczne wydarzenia, które warto ocalić od zapomnienia.
Na kanale znajdziemy również opisy niektórych szybowców i samolotów, a także konkretnych wydarzeń, w których brały one udział.
Kanał flyingTV FF zgromadził już prawie 75 tys. subskrybentów.
W dzisiejszym odcinku prezentujemy film „Żar – legenda polskiego szybownictwa”. Ten 11 minutowy film jest bogaty w treść i przybliża początki szybownictwa w Polsce. Z materiału możemy się dowiedzieć, jak wyglądały ekspedycje naukowe do zbadania potencjalnych terenów szybowcowych w Polsce, o tym kto odkrył górę Żar i jak doszło do uruchomienia szybowiska.
Następnie omawiane są losy obiektu podczas okupacji niemieckiej i historia powojenna, gdzie ośrodek był czasowo zamknięty, ale później odrodził się i dalej szkolił pokolenia pilotów. Zdecydowanie polecamy jego obejrzenie!
Opis:
Położona w sercu Beskidów Górska Szkoła Szybowcowa im. Adama Dziurzyńskiego od lat 30-tych XX wieku kształci kolejne pokolenia pilotów. To tu rodziły się rekordy, dojrzewały talenty i kształtowała się historia polskiego lotnictwa.
Dzięki unikalnym warunkom terenowym, Żar stał się jednym z najważniejszych ośrodków lotów żaglowych i falowych w Europie. Dziś GSS Żar to nie tylko miejsce treningów i zawodów, ale też wspólnota pasjonatów, którzy kontynuują piękną tradycję sięgającą ponad 90 lat.
Czytaj również:
Legendy akrobacji samolotowej – w nowym, flyingTV FF



Komentarze