Przejdź do treści
Piramida - Kair - zdjęcie z satelity Pléiades Neo 3 (fot. Airbus)
Źródło artykułu

Pierwsze szczegółowe zdjęcia z satelity Pléiades Neo 3

Airbus opublikował pierwszą kolekcję ostrych zdjęć w oryginalnej rozdzielczości 30 cm, uzyskanych za pośrednictwem satelity Pléiades Neo 3, niedawno bezpiecznie wyniesionego na orbitę i skutecznie uruchomionego. Udane wykonanie i przesłanie tych pierwszych zdjęć stanowi początek nowej ery zarówno w komercyjnych, jak i rządowych zobrazowaniach geoprzestrzennych, wymagających wysokiego poziomu dokładności i możliwość zobaczenia drobnych szczegółów.

Zdjęcia z Pléiades Neo 3, pokazujące różne miejsca na świecie, zrobione pod różnymi kątami, zapewniają imponujący poziom szczegółowości. Na jednym z nich możemy łatwo policzyć bloki wapienne, tworzące piramidę w Gizie, a nawet ustalić liczbę odwiedzających ją osób. Na innym możemy podziwiać konstrukcję Zamku Świętego Anioła, dostrzegając poszczególne warstwy budowane na przestrzeni kolejnych lat.


Zamek Świętego Anioła, Rzym

Obszary miejskie i nowoczesna architektura oraz ich różnorodność są wyraźnie widoczne na zdjęciach Szanghaju, Dubaju i Waszyngtonu. Te już bardzo ostre obrazy uzyskano przed pełną kalibracją radiometryczną i systemową aparatury pokładowej satelity, a ich jakość będzie się poprawiać przez kilka następnych miesięcy. Oczekuje się, że zdjęcia z Pléiades Neo 3 zostaną udostępnione na rynku w trzecim kwartale 2021 r., po zakończeniu wszystkich etapów kalibracji.


Kapitol Stanów Zjednoczonych, Waszyngton

Dzięki udostępnieniu pełnej pojemności satelity do użytku komercyjnego, bardzo wysokiej rozdzielczości i geometrycznie spójne obrazy z Pléiades Neo 3 zapewnią analitykom wysoki poziom szczegółowości, w tym lepszą widoczność małych obiektów, takich jak pojazdy i oznaczenia drogowe. Nowy poziom wykrywania, rozpoznawania i identyfikacji obiektów dostarczy więcej informacji i zwiększy niezawodność funkcji uczenia maszynowego. Nowa konstelacja zapewni też wyższą precyzję geolokalizacji i pełniejsze informacje o paśmie widmowym, umożliwiając uzyskanie większej ilości danych dla różnych zastosowań.


Shanghai Tower, Chiny

Konstelacja Pléiades Neo będzie się składać z czterech identycznych i bardzo zwrotnych satelitów, umożliwiających szybkie reagowanie na nowo stawiane zadania i codzienną rewizytę nad dowolnym punktem na Ziemi. Wszystkie sfinansowane, zaprojektowane, wyprodukowane, obsługiwane i będące własnością firmy Airbus satelity – każdy z nich – będą codziennie zasilać bazę zobrazowań zdjęciami obszarów o powierzchni pół miliona km² w podstawowej rozdzielczości 30 cm.


Ain Dubai

Kolejnym ważnym etapem programu Pléiades Neo będzie wyniesienie na orbitę Pléiades Neo 4, który znajduje się już w kosmodromie w Kourou w Gujanie Francuskiej. Jego start planowany jest na lato 2021 r., a w 2022 r. wyniesione w kosmos zostaną Pléiades Neo 5 i 6.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony