Przejdź do treści
Airbus – flaga (fot. Airbus)
Źródło artykułu

Airbus przejmuje FCAS Low Observability i kieruje programem myśliwca nowej generacji w Hiszpanii

Hiszpańskie firmy podpisały wstępną umowę ramową dotyczącą fazy demonstracyjnej programu Future Combat Air System (FCAS), potwierdzając w niej, iż Airbus będzie liderem w Hiszpanii w odniesieniu do budowy myśliwca nowej generacji (NGF) i głównym wykonawcą w projekcie Low Observability europejskiego programu obronnego.

Kontrakt, zawarty z francuskimi i niemieckimi partnerami branżowymi, oznacza finalizację 9-miesięcznego procesu włączania Hiszpanii do programu jako równorzędnego, trzeciego  kraju członkowskiego we wszystkich działaniach FCAS. Airbus, który przez ostatni rok wspierał akces Hiszpanii do programu, z zadowoleniem wita ten fakt i przyjmuje na siebie zadanie bycia głównym hiszpańskim udziałowcem w FCAS, który bezpośrednio będzie współpracował z partnerami europejskimi oraz szerzej rozumianą branżą przemysłową w celu wsparcia wkładu kraju do programu.

Kontrakt obejmuje wstępne prace nad rozwojem demonstratorów programu i doskonaleniem najnowocześniejszych technologii, a celem przyświecającym uczestnikom jest rozpoczęcie testów demonstratora NGF w locie w drugiej połowie 2026 roku. Alberto Gutiérrez, prezes Airbus Spain, powiedział: „Podpisanie umowy opiera się na uznaniu roli Airbusa jako głównego producenta statków powietrznych oraz systemów wojskowych w Hiszpanii i skutkuje tym, że możemy wspierać interesy kraju, wnosząc do programu nasze sprawdzone zdolności projektowe, przemysłowe i techniczne oraz doświadczenie w wykonawstwie wcześniejszych udanych programów europejskich”.

Przejście do fazy projektowania i wykonania demonstratora podkreśla zaufanie polityczne i determinację krajów partnerskich FCAS oraz związanych z nimi firm do tego, aby uruchomić program i współpracować w uczciwy i zrównoważony sposób. Zwiększona dynamika działań umożliwi przemysłowi przeznaczenie niezbędnych zasobów i najlepszych zdolności do prowadzenia tego istotnego europejskiego projektu obronnego.

FCAS doprowadzi do powstania kolejnej generacji samolotów bojowych, dlatego stanowi dla hiszpańskiego przemysłu lotniczego i obronnego wyznacznik przyszłości. Airbus będzie odgrywał ważną rolę w ścisłej współpracy z hiszpańskimi firmami oraz rozwijaniu ich zdolności przemysłowych i technologicznych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony