Przejdź do treści
Źródło artykułu

Airbus podpisał z Niemcami kontrakt na 38 samolotów Eurofighter

Airbus zawarł kontrakt na dostawę 38 nowych samolotów Eurofighter dla niemieckich sił powietrznych. Za jego sprawą Niemcy są największym odbiorcą sprzętu produkowanego w największym europejskim programie zbrojeniowym.

Zamówienie, znane jako projekt Quadriga, przewiduje dostawę 30 jednomiejscowych i 8 dwumiejscowych Eurofighterów. Trzy z nich zostaną wyposażone w dodatkowe instalacje i oprzyrządowanie, gdyż posłużą jako maszyny testowe na potrzeby rozwoju programu Eurofighter.

Dirk Hoke, prezes Airbus Defence and Space, stwierdził: „Nowy Eurofighter Tranche 4 jest obecnie najnowocześniejszym samolotem bojowym budowanym w Europie. Oczekiwany okres jego eksploatacji znacznie wykracza poza rok 2060, a jego możliwości techniczne pozwolą na pełną integrację z europejskimi statkami powietrznymi, powstającymi w programie Future Combat Air System”.

Najnowsze niemieckie zamówienie skutkować będzie produkcją Eurofighterów do 2030 roku i przypada w strategicznie ważnym dla europejskiego przedsięwzięcia momencie. Oprócz oczekiwanego zamówienia z Hiszpanii na samoloty mające zastąpić starsze myśliwce F-18, w 2021 roku spodziewane są decyzje o zakupie nowych myśliwców przez Szwajcarię i Finlandię. Wariant samolotu oferowany Szwajcarii odpowiada konfiguracji niemieckiego projektu Quadriga. Wyposażenie myśliwców czwartej serii produkcyjnej (Tranche 4) obejmuje najnowszy radar, przyszłościowy sprzęt i oprogramowanie oraz gwarantuje nieograniczone możliwości wielozadaniowe, pozwalające zwalczać cele powietrzne i naziemne.

Eurofighter to największy program zbrojeniowy w Europie, w który obok Niemiec zaangażowane są Wielka Brytania, Hiszpania i Włochy. Oprócz rozwoju potencjału technologicznego zapewnia utrzymanie ponad 100 000 miejsc pracy na kontynencie.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony