Airbus i ESA podpisują umowę o kontynuowaniu eksploatacji ISS

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) na niskiej orbicie (fot. NASA)

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała z Airbusem kolejną roczną umowę dotyczącą kontynuowania eksploatacji i użytkowania komponentów europejskich na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wartość kontraktu to około 16 mln EUR.

Dla astronautów prowadzących badania na ISS istotne jest, aby wszystkie systemy działały niezawodnie. Międzynarodowy zespół kierowany przez ESA odpowiada za sprawne działanie systemów podtrzymywania życia, zasilania, układów sterowania lotem, sprzętu laboratoryjnego i wyposażenia eksperymentalnego w europejskim module Columbus.

Umowa między ESA a Airbusem obowiązuje do końca 2020 r. i obejmuje następujące prace:
•    Wsparcie podczas eksploatacji, np. przygotowywanie i przeprowadzanie eksperymentów, a także zapewnianie wsparcia inżynierskiego
•    Przygotowywanie misji ISS, w tym integracja ładunków ISS
•    Obsługa, naprawa i rozwój systemów
•    Obsługa i rozwój oprogramowania

Andreas Hammer, szef działu badań kosmicznych w Airbusie, powiedział: „Chciałbym podziękować ESA za jej zaufanie do naszej pracy. ISS, uosobienie pokojowej współpracy między wieloma narodami, od 20 lat służy jako placówka ludzkości na niskiej orbicie okołoziemskiej. Nasi wyspecjalizowani eksperci ds. systemów pomagają zapewnić, że astronauci na stacji mają bezpieczne środowisko do życia i pracy, umożliwiając im kontynuowanie cennych badań w warunkach zerowej grawitacji”.


Astronauci pracują przy module Columbus (fot. ESA)

Airbus ma bogate doświadczenie techniczne w zakresie lotów kosmicznych i eksploatacji ISS, opracowując i budując laboratorium Columbus, transporter kosmiczny ATV, wiele eksperymentalnych urządzeń oraz specjalne komputery do sterowania lotami i kierowania misjami w imieniu ESA. Od 2004 r. Airbus jest partnerem ESA w eksploatacji europejskich komponentów ISS. W kwietniu do ISS dołączyła komercyjna platforma Bartolomeo opracowana przez Airbusa, zwiększając spektrum działań badawczych w kosmicznym laboratorium o szereg dodatkowych potencjalnych zastosowań.

Źródło: Airbus Defence and Space
comments powered by Disqus