Przejdź do treści
Źródło artykułu

Podsumowanie AIR SHOW 2013

Biuro Organizacyjne AIR SHOW 2013 podsumowało na spotkaniu w hotelu Gromada w Warszawie ze współorganizatorami, sponsorami, partnerami, patronami, służbami i instytucjami wspierającymi tegoroczne międzynarodowe pokazy lotnicze w Radomiu.

Okazały się one ze wszech miar rekordowe. Jak przypomniał płk Janusz Chwiejczak dyrektor BO MLP AIR SHOW 2103, pokazy na lotnisku obejrzało około 180 tysięcy ludzi. Dla porównania, pokazy Royal International Air Tattoo w Fairford w Wielkiej Brytanii obejrzało na lotnisku w tym roku 130 tysięcy gości.

O bezpieczeństwo widzów AIR SHOW 2013 dbało 350 funkcjonariuszy i pracowników: żandarmerii, policji, straży granicznej, straży miejskiej, państwowej straży pożarnej i agencji ochrony Alfa. Nad zdrowiem czuwało 27 wojskowych lekarzy, pielęgniarek i ratowników z 8 sanitarkami.

Organizatorzy korzystali ze 125 pojazdów, w tym 14 autobusów. W trakcie treningów i pokazów piloci zużyli 747 ton paliwa lotniczego, ponad 16 ton oleju napędowego, ponad 3 tony benzyny lotniczej.

Zakwaterowaliśmy w Radomiu i w promieniu 60 km od miasta – w 36 obiektach, w tym w hotelach, domach studenckich, ośrodkach szkolenia, gospodarstwach agroturystycznych, schronisku młodzieżowym oraz obiektach koszarowych - 1669 osób, w tym 401 gości z zagranicy. Z tego ponad pół tysiąca osób kwaterowało w obiektach Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego. Organizatorów i uczestników AIR SHOW 2013 karmiły dwie stołówki. Wydały one w najbardziej lotniczy weekend w Polsce ponad 9000 posiłków, w tym około tony pieczywa i tony warzyw.

Dopisali wystawcy. Na AIR SHOW 2013 można było odwiedzić: 3 wystawy fotograficzne, 22 stoiska promocyjne, 35 stoisk gastronomicznych, 36 stoisk handlowych, 66 innych stoisk.

Na wystawie lotniczej – dostępnej dla zwiedzających - prezentowaliśmy 46 samolotów i śmigłowców. Natomiast w powietrzu pokazało się w sobotę 56, a w niedzielę 54 statki powietrzne (bez uwzględnienia uczestników defilady). Łącznie gościliśmy 216 samolotów i śmigłowców reprezentujących 20 państw. To wynik podobny do RIAT – 230 samolotów i śmigłowców z 19 państw.

Ppłk Artur Goławski
Zdjęcia: Mirosław. C. Wójtowicz

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony