AIR SHOW 2017: nie tylko pokazy w powietrzu

publicznoc pozdrawia pilota F16 Demo Tiger Team, fot. Marcin Bójko

Tegoroczne Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW, to ukłon nie tylko w stronę kunsztu polskich i zagranicznych pilotów oraz możliwości ich maszyn, ale również, hołd oddany brawurowemu zwycięstwu Żwirki i Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge, które odbyły się w 1932 roku w Berlinie.

Z tej okazji, organizatorzy przygotowali specjalną, historyczną strefę „Challenge 1932” prowadzoną przez Wojskowe centrum Edukacji Obywatelskiej z lotniczym przedszkolem, wystawami tematycznymi, promocją Muzeum Sił Powietrznych i Muzeum Lotnictwa Polskiego i Klubu Dowództwa Generalnego. Strefie towarzyszyła wystawa samolotów historycznych z Fundacji „Wiedeńczyk”, Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego oraz Fundacji Lotnictwa Eksperymentalnego.

Ukazała się okolicznościowa jednodniówka, a jeden z Partnerów Głównych wydarzenia, Saab Defence and Security, wsparł wznowienie książki „Franciszek Żwirko. Lotnik zwycięzca” autorstwa Henryka Żwirki. - Na radomskim Air Show (…), mieliśmy okazję zaprezentować naszą ofertę dla Sił Powietrznych RP. Saab obecny jest w Polsce już od wielu lat, budując trwałe partnerstwo z polskim przemysłem, które oferujemy również w ramach programu pozyskania samolotów specjalnego przeznaczenia dla programów „Rybitwa” i „Płomykówa” - mówił Jyrki Kujansuu, wiceprezes w Saab AB. 


                                                  fot. M.C. Wójtowicz, Klub DG RSZ

Widzów przyciągnęły także Strefa Dziecka, czyli laboratorium lotnicze prowadzone przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza oraz Strefa Kultury Wysokich Lotów z kinem lotniczym, stoiskiem filmu „Dywizjon 303” oraz wystawą fotografii lotniczej i ciężarówką Jarosława Rypińskiego, malowaną w hołdzie polskim lotnikom. Impreza nie doszłaby do skutku bez wsparcia przemysłu: Polskiej Grupy Zbrojeniowej, PKN Orlen, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, SAAB Defence and Security, LOT S.A., Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, czy WB Group.

Źródło: Air Show
comments powered by Disqus