Debiut AGH Solar Plane na międzynarodowych zawodach

Zespół AGH Solar Plane na zawodach w Stambule (fot. Maciej Talar, KSAF AGH)

Zespół AGH Solar Plane z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie po raz pierwszy wziął udział w międzynarodowych zawodach statków powietrznych. Debiut odbył się w dniach 16-22 września 2019 r. w Stambule podczas TÜBİTAK International Unmanned Aerial Vehicle Competition.

Reprezentanci AGH przygotowali do startu dwa samoloty: solarnego „Franka”, który miał premierę 10 lipca br. oraz „Cyjana” – specjalnie skonstruowanego na zawody w Turcji.

Startujące w zawodach statki powietrzne miały do wykonania dwie misje. Pierwsza z nich polegała na wykonaniu „ósemki”, która testowała zwrotność samolotu oraz opracowane przez zespoły oprogramowanie sterujące UAV. Pilot zespołu AGH Solar Plane wykonał perfekcyjny lot manualny, za który otrzymał aż 80 punktów.


(fot. Maciej Talar, KSAF AGH)

Druga misja polegała na autonomicznym locie po torze w kształcie ósemki i zrzucie dwóch ładunków do wyznaczonego celu.

Niestety konstrukcje powietrzne studentów z AGH nie mogły w pełni zaprezentować swoich możliwości, gdyż ze względu na bardzo silny i wzmagający się wiatr decyzją organizatorów zawody zostały przerwane.


(fot. Maciej Talar, KSAF AGH)

Oba samoloty AGH Solar Plane przyciągały uwagę swoimi rozmiarami, jakością wykonania, innowacyjnością oraz pomysłowością. Zespół z AGH zaprezentował także swoją innowacyjną solarną konstrukcję na Teknofest Istanbul – Festiwalu Lotnictwa, Kosmosu i Technologii.

Zawody organizowane były przez turecką agencję rządową. Wzięło w nich udział 117 zespołów z Turcji, Indonezji oraz Polski.

Źródło: agh.edu.pl
comments powered by Disqus