Volga-Dnepr uziemia całą flotę An-124

An-124 należący do linii Volga-Dnepr, fot. wikipedia

Rosyjskie linie lotnicze Volga-Dnepr poinformowały, iż w związku z wypadkiem z 13 listopada, uziemiły swoje osiem samolotów Antonow An-124. Stanowi to dosyć duży problem logistyczny w okresie pandemii, bowiem w tym okresie ogólnoświatowe zdolności przewozowe cargo są już i tak ledwo wystarczające.

Po incydencie w Nowosybirsku przewoźnik powiadomił rosyjskie władze lotnicze o uziemieniu na czas nieokreślony ośmiu An-124, drugich pod względem wielkości samolotów transportowych na świecie.

13 listopada 2020 r. An-124-100 (znaki rejestracyjne RA-82042) wystartował z lotniska Nowosybirsk-Tołmaczewo (OVB) w drodze na do Wiednia (VIE). Przewoził on na pokładzie 14 osób i 84 tony samochodowych części zamiennych.

Podczas startu doszło do eksplozji silnika nr 2. Po wstępnym dochodzeniu, Rosaviatsia odkryła, że jego elementy uszkodziły okablowanie i odcięły zasilanie, powodując utratę komunikacji, wszystkich systemów elektrycznych i przyrządów, hamulców i odwracaczy ciągu. Załoga od razu zawróciła na lotnisko startu, ale po przyziemieniu samolot nie zdołał wyhamować na pasie i zjechał poza utwardzoną nawierzchnię, gdzie złamał goleń przedniego podwozia.  


Czytaj również:
An-124 Volga-Dnepr wypadł z pasa po awaryjnym lądowaniu w Nowosybirsku (filmy)

Źródło: AeroTime
comments powered by Disqus