Qantas wykonał 18 godzinny komercyjny lot pasażerski

B787 należący do linii Qantas

6 października, po 18 godzinach spędzonych w powietrzu, B787 należący do linii Qantas (znaki rejestracyjne VH-ZNH) wylądował na lotnisku w Darwin (DRW) wykonując przelot z pasażerami z Buenos Aires o długości ponad 14683 km (9124 NM). Jest to najdłuższy lot komercyjny w historii tej linii.

Przewoźnik wykorzystał do tego zadania B787-9, jeden z nielicznych samolotów, który może wykonać tak długie operacje. Lot, oznaczony jako QF14, wystartował z międzynarodowego lotniska Buenos Aires Ministro Pistarini (EZE) 5 października o godzinie 12:44 czasu lokalnego (15:44 UTC). Lot przebiegał poprzez południowy kraniec Ameryki Południowej, wzdłuż wybrzeża Antarktydy i Oceanu Południowego, a następnie wiódł przez środek Australii, aż do lądowania w Darwin, położonego na północnym wybrzeżu kraju.

Ze względu na długość lotu i nietypową trasę, przez większość czasu QF14 był jednym z najczęściej obserwowanych rejsów w różnych serwisach umożliwiających śledzenie lotów w czasie rzeczywistym.  Podróż była o 185 kilometrów (115 mil) dłuższa niż z Perth (PER) do Londynu (LHR), który to lot był poprzednim rekordem Qantas. Jednak był on i tak znacznie krótszy niż kilka 20-godzinnych lotów testowych wykonanych w 2019 r. w ramach przygotowań do uruchomienia projektu Sunrise na trasie z Nowego Jorku do Sydney. Rekordowe loty odbyły się również na Boeingu 787-9, ale nie obejmowały przewozu pełnopłatnych pasażerów, co sprawia, że nie można ich uznać za najdłuższe komercyjne operacje.

Źródło: AeroTime
comments powered by Disqus