Pierwszy lot nowego „Putin Force One”

Ił-96-300 - zmodernizowana wersja Prezydenta Rosji, fot. Aerotime

9 kwietnia 2021 r., swój dziewiczy lot wykonał mocno zmodyfikowany Iljuszyn Ił-96-300, który ma stać się jednym z prezydenckich samolotów Rosji. Konstrukcja został zmodernizowana w Zakładach Lotniczych w Woroneżu i przed wprowadzeniem do eksploatacji przejdzie jeszcze testy fabryczne.

„Podczas lotu na wysokości od 5 do 9 tys. metrów sprawdzono stabilność, sterowność samolotu, sprawność wszystkich jego systemów i silników” - oświadczył rzecznik Russia United Aircraft Corporation (UAC) w komunikacie prasowym. Lot próbny, który trwał około dwóch godzin i został uznany za udany. Według producenta, zastosowane modernizacje obejmują awionikę, która ma spełniać europejskie i międzynarodowe standardy oraz zmodernizowane systemy nawigacji i monitorowania lotu.

Iljuszyn Ił-96 został zaprojektowany w połowie lat 80-tych i po raz pierwszy został oblatany w 1988 r. Od 1996 r. głównym samolotem transportowym Prezydenta Federacji Rosyjskiej jest zmodyfikowana wersja Ił-96-300PU. Jak większość konstrukcji tego typu, posiada zaawansowany system łączności i środki przeciwrakietowe. Samolot zostanie dostarczony liniom Rossiya Airlines, których specjalny oddział odpowiada za obsługę rosyjskiej floty VIP i transport urzędników państwowych, w tym prezydenta.

Źródło: AeroTime
comments powered by Disqus