W Indonezji myśliwce budzą wiernych na ostatni posiłek przed postem

F-16 należący do indonezyjskich sił powietrznych, fot. defencenews.com

Podczas trwania Ramadanu (od 6 maja do 3 czerwca), indonezyjskie siły powietrzne wykonują niezwykłe misje: głośne przeloty ich samolotów służą jako sygnał alarmowy dla milionów ludzi mieszkających w kilku miastach na wyspie Jawa.

Armia potwierdziła lokalnym mediom wykonywanie lotów formacjami złożonymi z dwóch myśliwców F-16 lub T-50i każdego ranka podczas Ramadanu, aby obudzić ludzi na Suhur, czyli ostatni posiłek, który wolno spożyć muzułmaninowi przed świtem w okresie postu.

Niezwykły harmonogram tych lotów szkoleniowych ma bardzo proste wyjaśnienie: „10:00 rano to najpóźniejsza godzina, którą zespół osłony medycznej autoryzuje pilotom na loty podczas postu, ponieważ po tym czasie poziom cukru we krwi pilotów obniża się i nie nadają się oni do lotu, chyba że nie będą przestrzegali postu” - powiedział pułkownik Sus M Yuris, rzecznik indonezyjskich sił powietrznych.

„Loty na małej wysokości, zwłaszcza gdy podczas nich piloci wykorzystują dopalacze, mogą sprawić, że wiele osób zdąży na Sahur. Trening w powietrzu od rana i budzenie ludzi na Sahur to połączona misja” - dodał Yuris. Tego typu loty organizowane są już od kilku lat i według armii, mają na celu zbliżenie wojskowych i obywateli Indonezji.

Źródło: AeroTime
comments powered by Disqus