Japonia o 80% obniża podatek od paliwa lotniczego

Flota samolotów należąca do Japan Airlines

Chcąc wesprzeć przemysł lotniczy, w roku fiskalnym 2021 rząd japoński planuje tymczasowo obniżyć podatek od paliwa lotniczego o 80% z 172,58 do 38,21 dolara. Popyt na podróże znacznie spadł w Japonii, ponieważ na początku pandemii koronawirusa wprowadzono szereg ograniczeń. W okresie sześciu miesięcy, od kwietnia do września 2020 r., japoński sektor transportu lotniczego odnotował stratę netto w wysokości 349,7 mld jenów (3,3 mld USD).

Ponieważ granice Japonii pozostają w większości zamknięte, w październiku 2020 r. liczba odwiedzających zagranicznych gości spadła o 99% w porównaniu z rokiem poprzednim. Kraj ten rozpoczął również kampanię Go To Travel, której celem jest ponowne uruchomienie gospodarki i promowanie turystyki. Jednak ze względu na strach przed podróżowaniem w czasie pandemii kampania nie odniosła dużego sukcesu.

Ogólnie linie lotnicze zostały mocno dotknięte załamaniem w transporcie lotniczym. W październiku 2020 r., rząd Japonii ogłosił, że będzie nadal wspierał krajowych przewoźników podkreślając, że zdaje sobie sprawę, że borykają się one z trudnym otoczeniem biznesowym. Największy operator Japonii, ANA Holdings (ALNPY), prognozuje rekordową stratę netto w wysokości 4,8 mdl dolarów w roku podatkowym liczonym do marca 2021 r. Z kolei AirAsia Japan (AAJ), należąca do grupy AirAsia, od 5 października 2020 r. zaprzestała działalności z powodu „trudnych warunków”.

Źródło: AeroTime
comments powered by Disqus