Izraelska firma AIR zaprezentowała dwumiejscowy samolot eVTOL

Air One - dwumiejscowy samolot eVTOL (fot. AIR)

Izraelska firma AIR wkracza na rosnący rynek elektrycznych podróży lotniczych. 19 października 2021 r. przedstawiła swoje plany dotyczące dwumiejscowego elektrycznego samolotu pionowego startu i lądowania (eVTOL).

AIR, która pracuje nad projektem od czterech lat, kieruje swój pojazd do prywatnych konsumentów, a nie do profesjonalnych operatorów świadczących usługi taksówek powietrznych. Spółka współpracuje obecnie z Federalną Administracją Lotnictwa USA (FAA) w celu uzyskania certyfikatu. Loty testowe pełnowymiarowego samolotu, w tym lot z załogą, zaplanowano na 2022 r. Firma planuje rozpocząć wdrażanie konstrukcji w 2024 r.

„Przyszłość mobilności jest w przestworzach, ale aby się tam dostać, musimy zbudować zaufanie konsumentów do eVTOL jako legalnego środka codziennego transportu i rozwijać pojazdy na masową skalę” – powiedział w oświadczeniu Rani Plaut, dyrektor generalny i współzałożyciel AIR.

Firma AIR poinformowała, że jej pojazd, nazwany AIR ONE, na jednym ładowaniu będzie miał zasięg 110 mil, będzie mógł wykonywać loty z prędkościami dochodzącymi do 155 kts o długotrwałości jednej godziny.

Firma twierdzi, że samolot będzie łatwy w obsłudze, a zastosowana technologia może obsługiwać złożone funkcje i nawigację. Oznacza to, że „użytkowanie statku powietrznego nie będzie ograniczone do wysoko wykwalifikowanych pilotów i przeszkolonych profesjonalistów”, deklaruje AIR.

Firma podała, że ​​system monitorowania AI będzie przeprowadzał inspekcje konstrukcji i pomagał zapewnić bezpieczeństwo. Skrzydła AIR ONE będą składane, co ułatwi parkowanie. Statek powietrzny jest już dostępny w przedsprzedaży, chociaż informacje o jego dokładnej cenie będą dostępne dopiero na początku 2022 r.

Więcej o Air One na stronie www.airev.aero

Źródło: AeroTime
comments powered by Disqus