Boeing przewiduje zapotrzebowanie na 4400 nowych samolotów w Azji Południowo-Wschodniej

Flota samolotów należąca do linii Air Asia, fot. TTR Weekly

Boeing prognozuje, że w przeciągu najbliższych 20 lat, przewoźnicy z Azji Południowo-Wschodniej będą prawdopodobnie potrzebować 4400 nowych samolotów (o wartości 700 mld dolarów). Dodatkowe statki powietrzne będą wymagane, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na podróże lotnicze, a do 2039 r. rynek południowo-wschodniej Azji ma stać się piątym co do wielkości rynkiem lotniczym świata.

Zgodnie z prognozą CMO (Commercial Market Outlook) 2020, w 20 letnim prognozowanym okresie ruch pasażerski w Azji Południowo-Wschodniej będzie wzrastał o 5,7% rocznie, co oznacza, że region ten stanie się drugim co do wielkości rynkiem lotniczym w Azji. Boeing przewiduje, że do 2039 r. użytkowana tam flota samolotów komercyjnych będzie zwiększać się o 5,3% rocznie.

Analitycy koncernu prognozują również, że do 2039 r. flota samolotów szerokokadłubowych w Azji Południowo-Wschodniej wzrośnie o 55% do łącznie 780 nowych konstrukcji tego typu. Wraz z rozwojem klasy średniej i wzrostem konsumpcji prywatnej, gospodarki regionu w ciągu ostatniej dekady wzrosły o prawie 70%, co zwiększa skłonność do podróżowania ”- powiedział Darren Hulst, wiceprezes ds. Marketingu w Boeingu. „Ponadto rządy państw tej części świata nadal uznają sektor turystyczny za ważny czynnik napędzający wzrost gospodarczy” - dodał.

Boeing liczy, że rozwój komercyjnych usług lotniczych w regionie pozostanie obiecujący w dłuższej perspektywie. Oczekuje się, że w tym okresie miejscowy sektor lotniczy wygeneruje zapotrzebowanie na 183 tys. dodatkowych pilotów, członków personelu pokładowego i techników lotniczych. W skali globalnej Boeing przewiduje, że w ciągu najbliższych dwóch dekad pojawią się także zamówienia na ponad 43 tys. nowe konstrukcje komercyjne o wartości 9 bilionów dolarów.

Źródło: AeroTime
comments powered by Disqus