ALPA: Piloci FedEx nie chcą latać do Hongkongu

B767 należący do linii FedEx, fot. Air Cargo

Piloci linii FedEx Express stowarzyszeni w Air Line Pilots Association (ALPA) przyjęli  rezolucję wzywającą ich firmę do zawieszenia wykonywania lotów do Hongkongu z powodu niedopuszczalnego ryzyka dla pilotów związanego z pandemią COVID-19.

Kapitan Dave Chase, przewodniczący FedEx ALPA Master Executive Council, w oświadczeniu napisał: „Niedawno trzech pilotów FedEx z pozytywnym wynikiem COVID-19 (nie wykazujących objawów choroby) zostało zmuszonych do przebywania w szpitalach w Hongkongu przez 10 dni. Dodatkowo kilku pilotów, którzy mieli negatywny wynik na obecność COVID-19, ale byli w bliskim kontakcie z osobą zarażoną, zostało umieszczonych w obozach rządowych w wyjątkowo trudnych warunkach. Sytuacje te nie tylko stwarzają niedopuszczalne zagrożenie dla bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia naszych pilotów, ale także powodują dodatkowy stres i rozpraszają uwagę podczas wykonywania lotów. Podczas gdy globalna pandemia COVID-19 postępuje, piloci FedEx nadal świadczą podstawowe usługi, działając w niezwykle trudnych i ciągle zmieniających się warunkach oraz stale dostosowując się do nowych ograniczeń rządowych na całym świecie.

W Hongkongu ostatnie regulacje rządowe dotyczące testów na COVID-19 stworzyły niedopuszczalne warunki dla lotników, w tym dla miejscowych pilotów FedEx i ich rodzin. Osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność COVID-19, muszą zostać przyjęci i poddani leczeniu w publicznych szpitalach wyznaczonych przez rząd, gdzie często aż pięciu pacjentów przebywa w pokoju z jedną wspólną łazienką. Ponadto każdy pilot lub członek jego rodziny w Hongkongu, w przypadku którego stwierdzono, że był narażony na zakażenie COVID-19, jest umieszczany w miejscu kwarantanny wyznaczonym przez rząd na okres do 14 dni".

„Jesteśmy w kontakcie z kierownictwem FedEx, ponieważ opowiadamy się za ochroną zdrowia, bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia naszych załóg latających do Hongkongu. Jednak każdy dzień, w którym załogi są narażone na takie warunki, jest nie do przyjęcia", dodał. Założone w 1931 roku stowarzyszenie ALPA jest największym związkiem pilotów linii lotniczych na świecie i reprezentuje prawie 63 tys. pilotów z 35 firm lotniczych z USA i Kanady, w tym ponad 5 tys. pilotów FedEx Express.

Źródło: AeroTime
comments powered by Disqus