Przejdź do treści
GM-1 "Gniady" w locie (fot. azp.com.pl)
Źródło artykułu

"Gniady" poleciał

Samolot GM-1 "Gniady", holownik Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej, 21 września br. powielu godzinach pracy mechaników wzbił się w powietrze.

Oblotu dokonał instruktor Waldek Wegner HT AZP. Samolot ten ostatnio latał 15 lat temu, w sierpniu 2006. Samolot w latach 1988-1989 zaprojektował mgr inż. Edward Margański, a pomysłodawcą samolotu była grupa związana z firmą Aviata. Wyprodukowano tylko dwa egzemplarze.

Samolot przeznaczony był do holowania szybowców. Gniady miał się, na tamte czasy, charakteryzować wyjątkowo dużą prędkością wznoszenia i możliwością stromego schodzenia, bez niebezpieczeństwa przechłodzenia silnika pracującego na małych obrotach dzięki żaluzjowym zasłonkom wlotu powietrza.

Samolot ten do sierpnia 2006 roku był regularnie eksploatowany, wylatał ponad 600 godzin, po czym odstawiono go gdzieś w kąt warszawskiego aeroklubu, gdzie po latach został zdekompletowany.

Uratowali tę historię polskiego przemysłu lotniczego członkowie zarządu Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej. Samolot w częściach przywieziono na lotnisko do Piotrkowa Trybunalskiego.

We wtorek (21 września), po latach starań i mozolnej pracy aeroklubowych mechaników, ten polski samolot ponownie wzbił się w niebo.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony