Przejdź do treści
Święto Latawca / AZM
Źródło artykułu

Święto Latawca w zupełnie nowej odsłonie

Od wielu lat, w pierwszy weekend października lotnisko Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej opanowują młodzi pasjonaci lotnictwa. Przychodzą całe rodziny i z całych sił wspierają swoich reprezentantów. W 2011 roku mieliśmy zarejestrowanych ponad 60 zawodników i ponad 100 festiwalowiczów z latawcem fabrycznym. Każdy zawodnik bardzo przeżywa swój start, a my dodatkowo tym roku chcemy sprawić, żeby zawody były atrakcyjne również dla widzów. Przygotowaliśmy kilka istotnych zmian.

Pierwsza z nich to rejestracja połączona z oceną statyczną latawca. Po tym etapie zawodnik będzie miał już swój numer i będzie znał ilość osiągniętych punktów. Rejestrację i ocenę będą dokonywać punkty. W ten sposób wyeliminowaliśmy bardzo czasochłonny proces chodzenia sędziów między zawodnikami, a zwiększymy atrakcyjność i dynamikę pokazu lotów.

Kolejną nowością jest punktowany lot. Konferansjer będzie zapraszał zawodnika wraz z opiekunem na wyznaczony „czerwony dywan” i każdy będzie miał swoje 5 minut. Potem odbywa się próba lotna, a pięciu sędziów oceni lot za tabliczkę z punktacją od 0-5.

Tradycją Święta Latawca jest wybór najładniejszego latawca, a może lepiej najładniejszej pary – zawodnik + jego latawiec. Przygotowaliśmy dwie kategorie – widzowie i fotoreporterzy.

Zwycięzcy II kategorii wiekowej 8-13 lat będą reprezentować Płock na Mistrzostwach Aeroklubu Polskiego organizowanych w dniach 20-21 (Wyjazd do Gliwic)

Wielu rodziców przychodzących teraz ze swoimi pociechami wspomina swoje zawody z lata 80 i 90, a jedno wspomnienie jest najsilniejsze - grochowa z prawdziwej dymiącej wojskowej kuchni. Jej również w tym roku nie zabraknie dla zawodników.

Ponieważ historia święta latawca trwa praktycznie od końca lat pięćdziesiątych wśród uczestników widać ciągłą sztafetę pokoleń. Najpierw przyprowadzają cię rodzice do grupy – młodziki młodsze (do 7 lat), potem w podstawówce robisz samodzielne latawce jako młodzik. W gimnazjum ilość zawodników juniorów spada, ale rośnie jakość latawców. W kategorii open (od 17 lat) występują głownie modelarze, dla których latawiec jest odskocznią od modeli samolotów. Ci zawodnicy na kilka lat znikają i potem pojawiają się ze swoimi pociechami i dzielnie im asystują w kategorii „Młodziki młodsze” – dlatego też tę kategorię nazywamy „Tata i Ja”. I tak ten cykl trwa i powtarza się co kilka lat, dlatego takie imprezy i ich atmosfera, są inwestycją w przyszłość.

Od 4 lat dzięki sponsorom rozdajemy 100 latawców dla najmłodszych kibiców i w tym roku ich nie zabraknie

Skrócony plan imprezy: W niedzielę 7 października rejestracje zawodników zaczynają się od godz 9.00. Uroczyste otwarcie przez Pana Prezydenta Andrzeja Nowakowskiego ok. 10.00, około godziny 11 rozpoczynamy loty i około 13 kończymy wręczeniem statuetek, dyplomów i modeli do sklejania

Przygotowaliśmy także kryterium szkół powiatu płockiego, gostynińskiego i sierpeckiego. Ta szkoła, której uczniowie razem uzyskają najwięcej punktów wygra puchar i udział w zajęciach dydaktycznych pt. „Jak zostać pilotem – od latawca do Boeinga” lub „Latać każdy może”.

W przerwach zawodów zaprezentują się modelarze. Płockie Grupy Modelarskie RCPłock i TeamRCPłock zaprezentują w akcji modele samolotów, helikopterów i samochodów. W programie m. innymi pokazy akrobacji, loty makiet oraz bitwa powietrzna modeli ESA.

Twój pierwszy prosty latawiec
Rozpoczęcie przygody z latawcami jest bardzo proste i przyjemne. Wykonaj tylko 8 kroków i będziesz mógł cieszyć się własnoręcznie zbudowanym modelem. - Zobacz instrukcję

 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony