Spacer w chmurach - Zlin 42M w Galerii Wisła

Spacer w chmurach - latać każdy może

Wszyscy narzekamy na brak czasu i dlatego sposób spędzania wolnego czas musi być najwyższych lotów. Kto tak myśli powinien zapoznać się z ofertą Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej.

Chcemy odczarować lotnictwo sportowe i rekreacyjne. To nie jest sport elitarny dla bogatych wybrańców, to rekreacja dla zwykłych ludzi, którzy wymagają od życia więcej niż spędzanie czasu przed telewizorem, czy przy grillu. Pojawiło się pytanie, jak przedstawić klubową ofertę szerokiemu gremium? Postanowiliśmy zrobić coś niesamowitego. Pozwolić każdemu, dosłownie każdemu, poczuć się jak pilot samolotu akrobacyjnego. -  mówi Jan Chrobociński, dyrektor Aeroklubu. Zapraszamy do Galerii Wisła, gdzie od soboty 11 sierpnia do niedzieli 26 sierpnia będzie wystawiony samolot Zlin 42M, SP-ALF nazywany przez płockich pilotów "Alfikiem".

Wśród członków Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej są przedstawiciele większości sportów związanych z lataniem. Od modelarstwa kosmicznego i lotniczego, przez para- i motolotniarzy po szybowników i pilotów wykonujących akrobacje lotnicze. Możesz się z nimi spotkać, porozmawiać i zobaczyć czy to sport dla Ciebie. Jeśli zechcesz spróbować, właśnie tam znajdziesz kontakty.

W dni powszednie od 16.00 do 19.00, a w weekendy między 12.00, a 18.00 członkowie Aeroklubu pomogą wsiąść do samolotu, opowiedzą o przyrządach i odpowiedzą na ewentualne pytania, szczególnie te dotyczące szkoleń. Dodatkowe niespodzianki przygotowaliśmy na tematyczne weekendy. Dni 11 i12 sierpnia należały będą do paralotniarzy i motolotniarzy - będzie można usiąść w wózku i przymierzyć się do uprzęży; 18/19 sierpnia królowali będą modelarze RC, którzy zaprezentują modele starowane radiem (samoloty i samochody); na zakończenie 25/26 sierpnia Wojciech Krzywiński - zdobywca pucharu świata w modelarstwie kosmicznym - wraz ze swoimi uczniami pokażą makiety rakiet i opowiedzą o tym wymagającym hobby. Całość wystawy uzupełnią prezentacje multimedialne i tablice z historycznymi zdjęciami.


Dla odwiedzających w tych dniach nasze stoisko przygotowaliśmy konkurs, w którym można wygrać wspaniały lot szybowcem nad Płockiem. Wystarczy na kuponie dokończyć zdanie, w którym muszą zostać użyte pewne słowa i wrzucić ten kupon do urny przy Alfiku. Oprócz nagrody głównej przekażemy 10 pięknych albumów "Płockie Skrzydła" opisujących i ilustrujących bogatą historię płockiego lotnictwa. Również dla dzieci odwiedzających w weekendy nasze stoisko w Galerii Wisła czekają konkursy plastyczne z lotniczymi nagrodami.

Zlin 42 M to dwuosobowy samolot szkolno treningowy na który można elementy akrobacyjnej lotniczej. Rozpiętość jego skrzydeł to 9,11m, a długość 7,2m. Zastosowany w nim 180 konny silnik Avia M-137 (rzędowy z odwróconymi cylindrami) pozwala rozpędzić 970 kg masy (maksymalna startowa) do 226 km/h i zapewnić wznoszenie 52m/s, przy maksymalnym pułapie 4250m. Umieszczone w skrzydłach zbiorniki paliwa ze 130 litrami paliwa lotniczego AV- GAS pozwalają na przebycie 500km. Eksploatacja samolotu to jednak nie tylko paliwo. To tzw. "czynności serwisowe" wynikające z ilości wylatanych godzin tzw. nalotu i wymiany części zgodne z ich resursem. W przeciwieństwie samochodu każda część ma przewidzianą przez producenta żywotnością (czyli właśnie resurs). Nawet jeśli wizualnie część jest ok. zgodnie z wytycznymi musi zostać zastąpiona nową, a że części mogą być tylko fabryczne dlatego na każdy statek powietrzny kiedyś przychodzi czas emerytury i roli eksponatu.


Egzemplarz o numerze fabrycznym 0147 i znakach SP-ALF służy od listopada 1977 roku, a 9 czerwca 2008 odbył ostatni lot spędzając w powietrzu łącznie 2 876 godzin 55 minut. Teraz po zakończeniu misji szkoleniowej będzie spełniał role edukacyjną i reklamową AZM. We wrześniu zobaczymy go również, na Rynku Starego Miasta w Dniu Płockich inicjatyw Pozarządowych i na początku października podczas Święta Latawca. Będzie z pewnością stanowił atrakcję lekcji tematycznych dla szkół, a kilka firm już wyraziło chęć wystawienia Alfika na swoich imprezach jako atrakcji dla odwiedzających i gości.

Aeroklub Ziemi Mazowieckiej zaprasza na spotkanie w Galerii Wisła w dniach 11-26 sierpnia.

Źródło: Aeroklub Ziemi Mazowieckiej
comments powered by Disqus

Komentarze

Podobają mi się osiągi tego samolotu 52m/s wznoszenia powoduje, że może ścigać się z F-16 :-)