Płockie zawody modeli balonów rozegrane

Płockie zawody modeli balonów (fot. Wojciech Stasiak)

W niedzielę, 7 kwietnia br., na płockim lotnisku odbyło się niecodzienne wydarzenie – zawody modeli balonów na ogrzane powietrze! Wzięły w nich udział dzieciaki z klasy 4B ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Płocku.

Zawody były zwieńczeniem warsztatów, jakie Aeroklub Ziemi Mazowieckiej w Płocku przeprowadził na początku marca. Dzieci, pod okiem instruktora Marcina Lipińskiego, własnoręcznie zbudowały modele balonów na ogrzane powietrze, którymi samodzielnie miały zbadać słynne prawo Archimedesa.

Modele takie skleja się z kolorowej bibuły i kilku kartonowych wzmocnień. Balony są niesamowicie kolorowe i podobnie jak ich więksi bracia do lotu muszą być wypełnione gorącym powietrzem ze specjalnego gazowego palnika.

O profesjonalny sprzęt startowy zadbał Włodzimierz Rosiński reprezentujący prywatną modelarnie w Gostyninie, która od lat współpracuje z płockim Aeroklubem. Pan Włodzimierz wychował już parę pokoleń modelarzy a jego wychowankowie reprezentujący płocki Aeroklub nie raz zdobywali podium na Mistrzostwach Polski.

Wróćmy do zawodów. Po starcie mierzy się czas lotu i na tej podstawie przyznaje punkty. Część balonów tak dobrze czuła się w powietrzu, że wykorzystując wznoszące prądy powietrza pomknęła nad miasto sprawiając, że zawodnik co prawda pozostawał bez balonu, ale za to z maksymalną liczbą punktów za lot.

Wszyscy zawodnicy i pomocnicy otrzymali dyplomy i słodkości, a zwycięzcy nagrody rzeczowe, które wręczał sam Dyrektor Aeroklubu Sławomir Adamkowski.

Zabawa była wyśmienita zarówno dla dzieciaków jak i rodziców, a załoga AZM po raz kolejny udowodniła, że płockie lotnisko to idealne miejsce na rodzinną zabawę i naukę.

Więcej zdjęć z zawodów na stronie www.aeroklubplock.pl


(Film: Wojciech Stasiak)
Źródło: Aeroklub Ziemi Mazowieckiej
comments powered by Disqus