Przejdź do treści
7. Samolotowe Rajdowe Mistrzostwa Polski we Wrocławiu (fot. Maciej Piotrowski)
Źródło artykułu

Relacja z 7. Samolotowych Rajdowych Mistrzostw Polski we Wrocławiu

W Aeroklubie Wrocławskim zakończyły się właśnie 7. Samolotowe Rajdowe Mistrzostwa Polski. Zawody poprzedził trening zawodników Kadry Narodowej. Impreza trwała od 06 do 10 września.

Pierwszy dzień treningu nie wróżył niczego dobrego. Mimo błękitnego nieba i wysokich podstaw chmur, wiatr pokazał swoją moc. Porywy przekraczające 30 węzłów wzbudzały bardzo silne turbulencje. Po oblocie trasy, ze względów bezpieczeństwa, podjęto decyzję o odwołaniu konkurencji.

Piątek przywitał zawodników piękną pogodą i niespodzianką w sali briefingowej. Na lotnisku uruchomiona została wystawa Orły nad Dolnym Śląskiem, traktująca o historii lotnictwa w naszym regionie.

Zawodnicy polecieli na trasy treningowe oraz wykonali po kilka lądowań na nowym dla wielu lotnisku. Chwalili stan nawierzchni, oraz sprawność ekip pomocniczych. Wieczorem, zgodnie z planem, przeprowadzona została odprawa bezpieczeństwa.

 

W sobotę rano wszyscy stawili się na ceremonii inauguracyjnej. Po podniesieniu flagi narodowej i odegraniu hymnu, oficjalnego otwarcia dokonał Prezes Aeroklubu Wrocławskiego, pan Aleksander Godziło-Godlewski. Następnie zawodnicy po krótkim briefingu rozpoczęli zmagania w pierwszej punktowanej konkurencji.

Dla publiczności oczywiście, najbardziej widowiskową część stanowiły lądowania. Wszyscy piloci pokazywali najwyższy kunszt pilotażu, ale ostatecznie pogodził ich Krzysztof Skrętowicz (z nawigatorem Jakubem Klęczarem), który po spektakularnym podejściu do lądowania, dwukrotnie przyziemiał perfekcyjnie i jako jedyny uzyskał 0 punktów karnych.

Wieczorem gdy ukazały się pełne wyniki, okazało się ze po pierwszej konkurencji liderem została załoga Janusz Darocha i Zbigniew Chrząszcz.

Niedziela stała pod znakiem niepewności. Prognozy wróżyły niskie podstawy i opad deszczu, dlatego pragnąc wykorzystać pogodową szansę, poranną odprawę przesunięto na wcześniejszą godzinę, a załogi poleciały na trasy już o godz 9 rano. Szczęśliwie zapowiadane załamanie pogody było łagodniejsze niż zapowiadano, dzięki czemu wszystkie załogi bezpiecznie ukończyły drugą konkurencję.

Po południu przyszedł czas na wręczenie pucharów i ogłoszenie końcowych rezultatów.

Rajdowymi Mistrzami Polski w 2017 roku została załoga Janusz Darocha (Aeroklub Częstochowski) i  Zbigniew Chrząszcz ( Aeroklub Wrocławski).
Srebrny medal zdobył Krzysztof Skrętowicz (A.Częstochowski) i Jakub Klęczar (A.Warszawski)
Trzecie miejsce zajęła załoga Marcin Skalik i Joanna Skalik (Aeroklub Częstochowski).

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z 7. Samolotowych Rajdowych Mistrzostw Polski we Wrocławiu TUTAJ.

Pełne wyniki:

Zakończone zawody, były kolejną imprezą rangi mistrzowskiej, która gościła na lotnisku w Szymanowie.

Przypomnijmy, że w sezonie 2017 na lotnisku w Szymanowie organizowane były m.in. eliminacyjne wyścigi 8 Serii Mistrzostw Świata FAI Sailplane Grand Prix, międzynarodowe zawody spadochronowe Canopy Piloting Polish Open, rozgrywki lotnicze w akrobacji szybowcowej, sportach motoparalotniowych oraz w spadochroniarstwie w ramach Igrzysk Lotniczych The World Games Wrocław 2017, oraz właśnie Rajdowe Mistrzostwa Polski.

Ponadto Aeroklub Wrocławski organizował zawody modelarskie i pikniki integracyjne na lotnisku (największe w czerwcu i w sierpniu).

Na lotnisku dostępne są pokoje noclegowe i pole campingowe, przez cały tydzień działa stacja paliw, a także wypożyczalnia samochodów (Fly & Drive).

To wszystko sprawia że Aeroklub Wrocławski ze spokojem przygotowuje się do organizacji kolejnych wielkich imprez sportowych. Warto wspomnieć, że to właśnie tutaj już w przyszłym roku odbędą się Spadochronowe Mistrzostwa Świata.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony