Zmarł Antoni Jerzy Kaczalski

Antoni Jerzy Kaczalski - nekrolog (fot. aeroklub.wloclawek.pl)

Aeroklub Włocławski z żalem poinformował, że 4 lipca br., w wieku 99 lat, zmarł Antoni Jerzy Kaczalski – inicjator i współorganizator Aeroklubu Włocławskiego.

A oto fragment z historii Aeroklubu Włocławskiego, w którego powstaniu dużą rolę odegrał Antoni Jerzy Kaczalski: "Coraz częściej pojawiały się głosy o utworzeniu w mieście placówki lotniczej. Taka inicjatywa była wówczas możliwa po zaaprobowaniu przez ówczesne władze polityczne i administracyjne Włocławka. Takie działania i rozmowy zapoczątkował Antoni Kaczalski i po serii rozmów z władzami miasta i powiatu doszło w dniu 15 sierpnia 1957r. do spotkania, podczas którego uzgodniono plan działań na rzecz powstania regionalnego aeroklubu. W spotkaniu tym brali udział m. In. Franciszek Mularski zastępca przewodniczącego Prezydium Rady Miejskiej Rady Narodowej, Tadeusz Dziadak, Czesław Łabęcki i Stanisław Kolibczyński. Upoważniono jednocześnie Czesława Łabęckiego do przedstawienia w reaktywowanym Aeroklubie PRL idei i podstaw organizacyjno – technicznych utworzenia włocławskiego aeroklubu. Rozmowy z Prezesem Zarządu Głównego Aeroklubu PRL płk Monisem, były niezwykle owocne, albowiem, uzyskano deklarację pomocy przez przekazanie niezbędnego sprzętu i kadry instruktorskiej. Był jednak podstawowy warunek, ażeby przygotowaniem i sfinansowaniem budowy lotniska i hangaru zajęli się działacze z Włocławka. Te uzgodnienia zostały przyjęte podczas spotkania w dniu 13 września 1957r. podczas którego uchwalono założenie stowarzyszenia lotniczego, będącego filią Aeroklubu Pomorskiego. W skład wybranego zarządu weszło 18 osób, a funkcję prezesa powierzono Czesławowi Łabęckiemu wiceprezesowi Franciszkowi Mularskiemu, Antoniemu Kaczalskiemu i Stanisławowi Kolibczyńskiemu. Sekretarzem został Waldemar Siemionow, zaś skarbnikiem Stefan Janota."

Antoni Jerzy Kaczalski został odznaczony przez Prezesa NBP za wydajną i długoletnią pracę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polskie. Został róznież odznaczony odznaką "Zasłużony Działacz Lotnictwa Sportowego".

Msza święta żałobna zostanie odprawiona w dniu 9.07.2019 r. o godz. 9:30 w Klasztorze Ojców Franciszkanów we Włocławku. Dalsza część ceremonii pogrzebowej odbędzie się na cmentarzu komunalnym we Włocławku, o godz. 10:30.

Źródło: Aeroklub Włocławski
comments powered by Disqus