Dzień Otwarty, warsztaty i konkurs fotograficzny podczas Balonowych Mistrzostw we Włocławku

4. Balonowe Mistrzostwa Świata FAI Juniorów 2018 we Włocławku (fot. Aeroklub Włocławski)

W 2018 roku wrześniowe kujawskie niebo opanują kolorowe statki powietrzne z całego świata. Mistrzostwa Europy Juniorów zgromadzą na starcie ponad 60 balonów. Podziwianie kolorowych kul wypełnionych gorącym powietrzem jest tradycją Włocławka i okolic. Starty i lądowania gromadzą rzesze widzów na lotnisku w Kruszynie. Organizowane od lat konkursy fotograficzne mają tysiące odsłon w przestrzeni socialmedia. Tegoroczny konkurs będzie największym z dotychczasowych.

Celem Władz Aeroklubu jest popularyzowanie imprezy wśród możliwie szerokiego grona odbiorców. Aeroklubu wykorzystuje do tego m.in. branding firm, który sprzyja balonowej pasji oraz dostępne narzędzia multimedialne. Mistrzostwa Juniorów będą miały również stronę edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Równoległe ze sportowymi zmaganiami zawodników odbywać się będą warsztaty dotyczące praw fizyki i sił oddziaływujących na statki powietrzne. Starty własnoręcznie wykonanych modeli będą przykładem zastosowania wiedzy i umiejętności w praktyce przez najmłodszych kibiców baloniarstwa. Wiecej informacji o konkursie fotograficznym i warsztatach organizatorzy podadzą na poczatku Mistrzostw.
 
Mistrzostwa Świata Juniorów odbywać się będą 11 - 16 września 2018 roku pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Historia baloniarstwa w Polsce i na świecie
Historia baloniarstwa rozpoczęła się w 1783 roku, kiedy to bracia Montgolfier, dokonali pierwszej udanej, załogowej próby lotu. Bracia wraz z fizykiem Ami Argandem zbudowali balon na gorące powietrze, na pokładzie którego znalazły się baran, kogut i kaczka. Dzięki temu doświadczeniu próbowano ustalić, jaki wpływ na żywe organizmy, będzie miała podróż powietrzna. Pierwszym śmiałkiem, który odważył się polecieć balonem braci Montolfier był Jean de Rozier. W styczniu 1784 roku balonowe szaleństwo dotarło do Polski. Doświadczenia balonowe przeprowadzono w Krakowie, Warszawie, Lwowie, Kamieniu Podolskim, Puławach i Pińczowie. Pierwszy w Polsce lot balonu załogowego odbył się zaś 10 maja 1789 roku. Z ogrodu Foksal w Warszawie, w obecności króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, wystartował aerostat pilotowany przez Francuza Jeana Pierre’a Blancharda, który wzniósł się na wysokość 2 km, a po 45 minutach wylądował w Białołęce. Lata 60 XX w. to przełomowy okres dla baloniarstwa, ponieważ w Anglii został skonstruowany pierwszy nowoczesny balon na ogrzane powietrze. Materiały i technologie, które były dostępne w tamtych czasach umożliwiły budowę bezpieczniejszych i tańszych balonów niż balony gazowe.

Od tego czasu baloniarstwo na całym świecie przechodzi swój renesans. Z roku na rok powstaje coraz więcej kolorowych balonów o niestandardowych kształtach. Zawody oraz fiesty balonowe zaliczane są na całym świecie do najbardziej widowiskowych i najczęściej fotografowanych imprez. Mimo, że balony nie znajdują zastosowania w codziennym transporcie powietrznym to cieszą się popularnością ze względu na walory turystyczne i reklamowe. Wielu marzy o locie kolorową kulą, a największą dostępną mobilną powierzchnię reklamową na świecie wykorzystują firmy dbające o swój wizerunek.

Program 4 FAI Balonowych Mistrzostw Świata Juniorów:

10.09.2018 (Poniedziałek)
Przyjazd ekip (17 ekip narodowych)
17:30-19:00 – Wieczorny lot treningowy

11.09.2018 (Wtorek)
6:15-9:00 – Poranny lot treningowy
14:00 – Odprawa Generalna – Lotnisko Kruszyn
16:30-17:00 – Oficjalne Otwarcie Zawodów – CH Wzorcownia, Plac Grodzki

12.09.2018 – 14.09.2018 (Środa-Piątek)
6:00-9:00 – Poranny lot zawodniczy
16:30-19:00 – Wieczorny lot zawodniczy   
 
15.09.2018 (Sobota)
6:00-9:00 – Poranny lot zawodniczy

10:00-19:00 – Dzień Otwarty Aeroklubu Włocławskiego
GOŚCIE
– Daria Dutkiewicz – Mistrzyni Świata Kobiet w lotach balonowych
– Centrum Nauki Kopernik  (Instal-Projekt, sponsor)
– Politechnika Warszawska, Koło Naukowe Lotników – symulator samolotu i szybowca oraz warsztaty "Zbudujecie swój samolot z KNN MELprop"
– Studio Tańca Puls Włocławek – animacje oraz pokazy tańca i fitnessu
– ATH moto club wloclawek
ATRAKCJE
– namiot Małego Rysownika oraz próba stworzenia największej mandali lotniczej w historii (Hamelin Polska producent marki Oxford, sponsor)
– wata cukrowa, malowanie twarzy,  dmuchany plac zabaw
– tor wrotkarski
– SKYDIVE aktywna strefa spadochronowa
WOLONTARIAT
Przedstawiciele Schroniska dla Zwierząt będą zbierać pieniądze na leczenie specjalistyczne oraz karmę specjalistyczną dla podopiecznych. Mile widziane karmy w puszkach dla psów, ręczniki, kocyki, chemię do dezynfekcji kojców i boksów.

16:30-19:00 – Wieczorne loty zawodnicze

16.09.2018 (Niedziela)
5:30-9:00 – Rezerwowe loty zawodnicze
12:00-12:30 – Oficjalne Zamknięcie Mistrzostw. Ceremonia Wręczenia Nagród.
13:00-16:00 – Atrakcji dla dzieci ciąg dalszy...


Przeczytaj również:
4. Balonowe Mistrzostwa Świata FAI Juniorów 2018 we Włocławku

Źródło: Aeroklub Włocławski
comments powered by Disqus