VIII Memoriał im. Marka Szufy w Chrcynnie

Marek Szufa/ fot. Paweł Jakubowski, sky-watcher.pl

Sekcja Modelarska Aeroklubu Warszawskiego serdecznie zaprasza modelarzy na Ogólnopolskie Zawody do Pucharu Polski Latających Makiet Samolotów klasy F4C, F4G, F4H. Impreza odbędzie się w najbliższy weekend, w dniach 21-23.06.2019 r., na lotnisku Chrcynno k./Nasielska.

To będzie już VIII Memoriał im. Marka Szufy – poświęcony pamięci tego znanego pilota i modelarza. Memoriał odbywa się od 2012 roku. Początkowo był to piknik dla modeli akrobacyjnych klasy Gigant F3M. W 2015 roku po raz pierwszy impreza przybrała charakter ogólnopolskich zawodów Pucharu Polski w klasach F4C, F4G i F4H.

Marek Szufa był znanym pilotem samolotowym i szybowcowym, także komunikacyjnym oraz modelarzem. Swój kunszt w akrobacji lotniczej, potwierdzony medalami zdobytymi podczas mistrzostw Polski i świata, prezentował na licznych pokazach lotniczych. Można go było zobaczyć za sterami samolotów Christen Eagle II, Super Skybolt 300, należącego do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Jaka-18 czy ultralekkiej repliki Curtiss Jenny. Wylatał ponad 20 tys. godzin na samolotach i 1000 na szybowcach. Od 1979 roku był pilotem PLL LOT, od 1990 roku kapitanem B767. Po tytuł mistrza Polski Marek Szufa sięgał także jako modelarz – specjalizował się w klasach Gigant F3M i F4G. Nie tylko latał modelami, także je budował, wspierał młodych zawodników, angażował się w prace zespołów tworzących przepisy dotyczące modelarstwa. Propagował je na licznych lotniczych imprezach, prezentując własne modele, m.in. samoloty CSS-13, Spitfire i Extra 300. Marek Szufa zginął w wypadku lotniczym 18 czerwca 2011 roku podczas Płockiego Pikniku Lotniczego. Pilotowany przez niego samolot Christen Eagle II zderzył się z powierzchnią wody. Do zdarzenia doszło w trakcie wykonywania pokazu akrobacyjnego.

Do zobaczenia w dniach 21-23.06.2019 r., na lotnisku Chrcynno k./Nasielska. Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie www.aeroklub.waw.pl oraz na stronie wydarzenia.

Źródło: Aeroklub Warszawski
comments powered by Disqus