Odszedł Jerzy Kosiński

Jerzy Kosiński (fot. aeroklub.waw.pl)

Aeroklub Warszawski z żalem i głębokim smutkiem poinformował, że po długiej i ciężkiej chorobie 7 grudnia 2017 r. rano zmarł Jerzy Kosiński, zasłużony i utytułowany modelarz, wieloletni kierownik Sekcji Modelarskiej Aeroklubu Warszawskiego i Członek Honorowy AW.

Swój pierwszy model Jerzy Kosiński zbudował będąc uczniem szkoły podstawowej, a w 1951 roku po raz pierwszy wziął udział w zawodach modelarskich. Jako zawodnik startował m.in. w klasie F1B (modele swobodnie latające z napędem gumowym) i F3A (modele akrobacyjne zdalnie sterowane, z napędem spalinowym).

Jego dorobek medalowy jest imponujący: osiemnaście medali złotych, piętnaście srebrnych i dziewięć brązowych. Ustanowił sześć rekordów Polski (cztery w klasie modeli z napędem gumowym F1B oraz dwa w klasie modeli zdalnie sterowanych), w tym rekord długotrwałości lotu modelu zdalnie sterowanego (w 1971 roku – 4 h 20’ 42”), niepobity do dzisiaj.

Od 1960 roku pracował w Centralnym Ośrodku Modelarstwa Lotniczego Aeroklubu PRL. W ramach współpracy z wojskiem opracował serię zdalnie sterowanych celów dla artylerii. Przez wiele lat był też kierownikiem Sekcji Modelarstwa Lotniczego AW, koordynującym pracę modelarni w rejonie warszawskim, a także organizującym zawody modelarskie. Był instruktorem modelarstwa lotniczego klasy „S”, trenerem sportu klasy II i sędzią międzynarodowym FAI w kategorii F3A.

Jerzy Kosiński był nie tylko utytułowanym sportowcem, ale również inicjatorem i organizatorem zawodów modelarskich, m.in. Młodzi Modelarze-Lotnicy na Start, czy też Mistrzostwa Świata FAI Latających Makiet Samolotów rozegrane w 1990 roku na warszawskim lotnisku Babice.

Został odznaczony Złotą Odznaką Modelarza Lotniczego z trzema diamentami oraz odznaką Zasłużonego Działacza Lotnictwa Sportowego. Został uhonorowany tytułem Mistrza Sportu w modelarstwie lotniczym oraz Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Władze Aeroklubu Polskiego wyróżniły go Dyplomem im. Czesława Tańskiego oraz Dyplomem im. Jerzego Ostrowskiego.

Odejście Jerzego Kosińskiego to wielka strata dla Aeroklubu Warszawskiego i całego środowiska lotniczego.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek, 14.12.2017 r., na cmentarzu Bródnowskim. Msza w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej o 10:30 (kościół parafialny – murowany, tuż przy murze cmentarza od ulicy ul. Św. Wincentego).

Źródło: Aeroklub Warszawski
comments powered by Disqus