Foka znowu w powietrzu w Aeroklubie ROW

Szybowiec Foka w Aeroklubie ROW (fot. Aeroklub ROW)

Jak poinformował Aeroklub Rybnickiego Okręgu Węglowego, po kilkunastu latach przerwy, 20 grudnia Foka znowu pojawiła się na rybnickim niebie. Tego dnia Jan Pietrzykowski, główny inicjator akcji remontu szybowca, dokonał oblotu technicznego, który zakończył proces rejestracji szybowca w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

Przygotowania do uruchomienia Foki trwały długo. Zaczęło się od gromadzenia środków finansowych na odkupienie szybowca od właściciela i wykonanie niezbędnych prac technicznych, które zostały wykonane w warsztacie Jerzego Biskupa na zboczu góry Żar.

Następnie została skompletowana dokumentacja techniczna i pozwolenia niezbędne do uzyskania świadectwa rejestracji. Oblot techniczny to kolejny krok do powrotu szybowca na stałe w szeregi floty rybnickiego Aeroklubu. Po dopełnieniu wszystkich formalności „papierkowych”, Foka będzie do dyspozycji dla rybnickich pilotów.


(fot. Aeroklub ROW)

SZD-32 Foka 5 – jednomiejscowy szybowiec wyczynowy klasy standard zaprojektowany został w Szybowcowym Zakładzie Doświadczalnym w Bielsku-Białej. Pracami konstruktorskimi kierowali inżynierowie: Piotr Mynarski i Władysław Okarmus, których projekt zwyciężył podczas wewnętrznego konkursu przeprowadzonego w Szybowcowym Zakładzie Doświadczalnym. Oblot prototypu o numerze rejestracyjnym SP-2069 został wykonany 2 maja 1960 r. przez Adama Zientka.

Szybowiec Foka okazał się udaną konstrukcją, na której pobito wiele rekordów świata:
•  W 1965 roku na Szybowcowych Mistrzostwach Świata w Wielkiej Brytanii Jan Wróblewski zdobył tytuł Mistrza Świata w klasie otwartej. Na tych samych zawodach Franciszek Kępka zdobył wicemistrzostwo w klasie standard.
•  W 1966 roku na Międzynarodowych Zawodach Szybowcowych w Orle w Rosji zwyciężył Franciszek Kępka.
•  W 1960 roku Pelagia Majewska ustanowiła międzynarodowy rekord na trójkącie 300 km z prędkością 62,3 km/h, poprawiając go w 1963 na 72 km/h. W tym samym dniu rekord ten przeszedł na Adelę Dankowską, która uzyskała 82,5 km/h.

Foka przez wielu określana był mianem najładniejszego dotychczas powstałego szybowca.
(fot. Aeroklub ROW)

Źródło: Aeroklub ROW
comments powered by Disqus