Przejdź do treści
Aeroklub Poznański
Źródło artykułu

Klasy lotnicze podstawą systemowego szkolenia pilotów

23 października br. na lotnisku Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej oraz na lotnisku Aeroklubu Bieszczadzkiego w Weremieniu rozpoczął się jesienny obóz klas lotniczych. W obozie uczestniczy ok. 70 uczniów z trzech poznańskich klas. Dodatkowo w najbliższy weekend w Bezmiechowej, odbędzie się spotkanie dyrektorów i szefów wyszkolenia z aeroklubów regionalnych zainteresowanych utworzeniem klas lotniczych. Celem spotkania jest przedstawienie schematów organizacyjnych oraz przykładów funkcjonowania klas lotniczych w Poznaniu, jak również dyskusja i wymiana doświadczeń z aeroklubami, które takie klasy już utworzyły. Organizatorem spotkania jest Aeroklub Poznański.

W chwili obecnej w Polsce, w gimnazjach i liceach, funkcjonuje ponad 10 klas lotniczych. Najwięcej w Poznaniu i okolicach. Każdego roku w Polsce powstaje przynajmniej jedna dodatkowa klasa lotnicza. Klasy lotnicze, są zazwyczaj klasami o profilu sportowym, z programem rozszerzonym o przedmioty lotnicze teoretyczne oraz praktyczne i umożliwiają bezpłatne lub częściowo odpłatne zdobycie podstawowych uprawnień lotniczych.

Pierwsza licealna klasa lotnicza powstała w Poznaniu w XIV LO im. Kazimierza Wielkiego w 2005 roku, klasa gimnazjalna powstała w Gimnazjum nr 30 im. Felicjana Sypniewskiego. Środki finansowe umożliwiające funkcjonowanie klas pochodzą z Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz z Ministerstwa Obrony Narodowej. W chwili obecnej w poznańskich klasach lotniczych uczy się już szósty rocznik młodzieży.

Piotr Haberland, Dyrektor Aeroklubu Poznańskiego podkreśla: „Z analiz różnych instytucji wynika, że zapotrzebowanie na pilotów cywilnych i wojskowych oraz personel lotniczy – mechaników i inżynierów, będzie systematycznie wzrastać. Rozwija się również lotnictwo ogólne. Aby sprostać zapotrzebowaniu, szkolenie lotnicze należy rozpoczynać jak najwcześniej. Należy jednak pamiętać, że efektywne szkolenie w perspektywie długoterminowej wymaga systemowych rozwiązań, a te muszą opierać się na współpracy m. in. z wojskiem oraz lotnictwem cywilnym”.

Podczas weekendowego spotkania przedstawiciele aeroklubów regionalnych, będą mieli okazję wymienić się doświadczeniem i skorzystać z przykładów sprawnie funkcjonujących już mechanizmów. Celem spotkania jest rozwój klas lotniczych w całej Polsce i stworzenie rozwiązań zapewniających kadry zarówno dla lotnictwa cywilnego jak i wojskowego. 


FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony