Zmarł Andrzej Klimkowski - szczegóły ceremonii pogrzebowej

Andrzej Klimkowski, kapitan PLL LOT, pilot szybowcowy

W dniu 3 listopada zmarł  Andrzej Klimkowski, kapitan PLL LOT, pilot szybowcowy, członek Aeroklubu Warszawskiego, były pracownik Aeroklubu. Andrzej Klimkowski rozpoczął pracę w Biurze Zarządu Głównego Aeroklubu PRL w roku 1979, w Wydziale Bezpieczeństwa Lotniczego i Higieny Lotniczej.

Następnie do roku 1989 r. pracował w Dziale Szkolenia i Sportu, w Wydziale Szybowcowym. Msza święta online odbędzie się 9 listopada o godzinie 7.00 w Rzymskokatolickiej Parafii św. Alojzego Orione, w Warszawie.

Cześć Jego Pamięci!


Szczegóły ceremonii pogrzebowej:


Andrzej Klimkowski - wspomnienie:

Andrzej urodził się w Warszawie 30.12.1958. Od najmłodszych lat był zakochany w lotnictwie. Zaczął od modelarstwa w Pracowni modelarstwa lotniczego w Pałacu Młodzieży w Warszawie gdzie był aktywnym członkiem Klubu Modelarzy Plastikowych "Śmigiełko" a chęć zawodowego związania się z lotnictwem wyraził przez wstąpienie i ukończenie 5-letniego Technikum Budowy Płatowców na ul. Czerniakowskiej w Warszawie. W 1975 roku Jego marzenia zaczęły się realizować. Z grupą przyjaciół z modelarni zaczął szkolenie szybowcowe w Aeroklubie Warszawskim na Gocławiu. Gocław stał się ich drugim domem.

Tak zwariowanej grupy lotnisko dawno nie widziało. Zamieszkali w namiotach i prześcigali się w aktywności przez całą dobę. Świt zastawał ich przy rozkładaniu startu, potem loty szkolne do czasu rozpoczęcia lotów przez wyczynowców i pomocy przy ich startach. Po południu druga tura lotów szkolnych a jeszcze później ściąganie szybowców z terenu. Andrzej i cała grupa latali tak dobrze, że w ciągu pierwszego roku szkolenia ukończyli szkolenie podstawowe za holem, zdobyli srebrne odznaki szybowcowe, zdali egzaminy na drugą klasę pilota szybowcowego i na licencję pilota szybowcowego.


Andrzej, jako pierwszy z grupy dołożył do tego diament za docelowy lot po trasie ponad 300 km a pełną Złotą Odznakę Szybowcową uzyskał w 1979 roku. W latach 1977-78 był członkiem Szybowcowej Kadry Juniorów. Kontynuował szkolenie zdobywając w czerwcu 1979 uprawnienia instruktora szybowcowego drugiej a w październiku 1985 pierwszej klasy. Jednocześnie rozpoczął szkolenie samolotowe uzyskując we wrześniu 1978 licencję turystyczną, w kwietniu 1988 zawodową a następnie we wrześniu 1988 uprawnienia instruktora samolotowego. Zawodowo związał się z lotnictwem w 1979 roku przez zatrudnienie w Biurze Zarządzie Głównego Aeroklubu PRL do 1989 roku, najpierw w Wydziale Bezpieczeństwa Lotniczego i Higieny Lotniczej, następnie w Dziale Szkolenia i Sportu, w Wydziale Szybowcowym.

W dniu 15.08.1985 roku otrzymał Odznakę za Zasługi dla Aeroklubu PRL a w roku 1989 r. odznaczony Uchwałą Rady Państwa Srebrnym Krzyżem Zasługi. Pracował potem w WSK "Okęcie" początkowo jako Szef Techniczny samolotu "Metro", później przeszkolił się na niego jako pilot. Latał też jako pilot agro w Afryce. W 1996 roku przeniósł się do PLL"LOT" szkoląc się bezpośrednio na samolot Boeing B737 i dochodząc do stanowiska kapitana na samolotach Embraer. Niestety, zaczęły się problemy zdrowotne, ale Jego determinacja i upór pozwoliły Mu wrócić do latania, jednak nagłe pogorszenie stanu zdrowia doprowadziło do śmierci Andrzeja w dniu 3.11.2020 roku.

Pozostawił żonę, córkę z mężem, syna z żoną, pięcioro wnucząt i dalszą rodzinę. Z dużym smutkiem przyjęli wiadomość o śmierci swego bardzo lubionego kolegi, cenionego za życzliwość i wieczny uśmiech, przyjaciele ze świata lotniczego.

Żegnaj „Blondyn".

Eugeniusz Rynkiewicz

Źródło: Aeroklub Polski
comments powered by Disqus