Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wyniki Ogólnopolskich Zawodów Modeli Halowych

29 maja w Częstochowie odbyły się Ogólnopolskie Zawody Modeli Halowych w klasach F1D Juniorów i Seniorów oraz w klasie A6 Młodzików zaliczane do Pucharu Polski.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż Ogólnopolskie Zawody dla Młodzików w kategorii A6 cieszyły się dużym zainteresowaniem. Pomimo, że były rozgrywane po raz pierwszy, to widoczne było spore zainteresowanie tą klasą modeli. Wysoka frekwencja młodzików i juniorów (w klasie A6 startowało 17 zawodników) dobrze rokuje na przyszłość tych klas modeli.

Wyniki Ogólnopolskich Zawodów Modeli Halowych w klasach F1D oraz A6 przedstawiają się następująco:

W klasie A6 zwyciężyli:
1. Wiktoria Hałasa
2. Aleksander Pawletta
3. Wiktoria Gajos

W klasie F1D Juniorów:
1. Aleksander Pawletta
2. Jakub Kukla
3. Piotr Loch.

W klasie F1D Seniorów:
1. Paweł Frąckiewicz
2. Edward Ciapała
3. Jan Dihm.

W klasie F1D wystartowali zawodnicy z modelami latającymi swobodnie, których śmigiełko napędzane jest gumką. To konstrukcje bardzo lekkie, bo ważące zaledwie 1,4 g. Przy tym wcale niemałe. Trudno to sobie wyobrazić, ale ten ledwie półtora gramowy model jest długi na 70 cm i posiada ponad półmetrową rozpiętość skrzydeł. Konstrukcje F1D wykonane są z balsy pokrytej folią, której grubość nie przekracza 0,5 mikrona. – W środowisku modelarzy mówimy, że to nie model, a jego dusza – zdradza Mariusz Wrona z modelarni Aeroklubu Częstochowskiego.

Podczas lotu taki samolot wygląda jak olbrzymia ważka, której skrzydła mienią różnymi kolorami. A latać potrafi długo, nawet ponad 20 minut z prędkością 1 m/s. Wygląda to jak film w zwolnionym tempie. Podczas zawodów pojawiła się krajowa czołówka modelarzy startujących w tej klasie.

Z kolei klasa A6 została stworzona głównie z myślą o najmłodszych modelarzach. Te samoloty są również napędzane gumką, ale mocno uproszczone. Takie, których wykonanie nie nastręcza specjalnych trudności młodym modelarzom. Choć tu loty nie są już tak długie, bo zaledwie kilkuminutowe, to rywalizacja była pasjonująca z uwagi na różną charakterystykę modeli – sposób i dokładność ich wykonania.

Więcej zdjęć na stronie: www.aeroklub-polski.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony