Przejdź do treści
Źródło artykułu

Posiedzenie Międzynarodowej Komisji Spadochronowej

W dniach 1-2 luty 2014 r. w Wiedniu odbyło się 65. Plenarne Posiedzenie IPC. Obrady Plenarne poprzedzone były zarówno otwartymi spotkaniami Delegatów NAC (Narodowych Aeroklubów) jak i zamkniętymi posiedzeniami  Podkomisji. Podczas obrad otwartych Podkomisje podsumowały miniony rok. Przedstawione zostały raporty dotyczące wszystkich zawodów spadochronowych FAI rozegranych w 2013 r. Ponadto Podkomisje przedstawiły proponowane zmiany do regulaminów i dopuściły do pełnej dyskusji, co przyczyniło się do wypracowania  jednoznacznych zapisów, które miały być poddane pod głosowanie.

Nową inicjatywą IPC jest powołanie grupy ekspertów w Podkomisji ds. bezpieczeństwa, która  będzie zbierać tzw. raporty bezpieczeństwa. Zebrane raporty, z możliwie największej ilości krajów, wraz z opisem ,,przesłanek do wypadków” będą dystrybuowane do PIA ( Parachute Industry Association) i prosto do producentów sprzętu spadochronowego. Informacja zwrotna od producentów będzie dostępna w bazie danych IPC, co niewątpliwie przyśpieszy obieg informacji, a to z  całą pewnością przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa.

Warto zaznaczyć, że podjęto decyzję o wprowadzeniu w ramach funkcjonowania FAI/IPC nowej konkurencji – Speed Skydiving. Zatwierdzono regulamin rozgrywania zawodów. Średnia prędkość podczas pionowego swobodnego  spadania będzie mierzona pomiędzy 2700 m – 1700 m nad ziemią i liczona w km/h. Wysokość  wyskoku 4000 m. Obecny (nieoficjalny FAI) rekord to 540 km/h.

Ponadto trwają prace w ramach Podkomisji Wingsuit Working Grup nad stworzeniem zasad rozgrywania zawodów i przyznawania rekordów. Proponowane zapisy do regulaminów: 1. podczas rozgrywania zawodów – najdłuższy czas spadania, podczas spadania pionowego 1000 m, mierzony pomiędzy 3000 – 2000 m. AMSL. 2. rekord absolutny – najdłuższy czas spadania do otwarcia spadochronu na wys. 1000 m oraz największa formacja ( bez chwytów ).

Podjęto dyskusje nad zdefiniowaniem ,,latania’’ w tunelu aerodynamicznym. Zdania były podzielone, część Delegatów obstawała przy definicji ,,Indoor Bodyflying’’, ostatecznie przyjęto definicje ,,Indoor Skydiving’’. Delegaci jednogłośnie zaakceptowali ofertę USA jako organizatora 1-st FAI World Cup of Indoor Skydiving (Austin, Texas, 11-16 listopad 2014r.). A więc konkurencje tunelowe dużymi krokami   zmierzają do FAI/IPC.

Obrady Plenarne przebiegały sprawnie, a poprawki do regulaminów rekomendowane przez Podkomisje w większości ,,przechodziły” bez zbędnych dyskusji. Jednakże, proponowana wyjątkowo niekorzystna, dla polskiej drużyny VFS, poprawka do regulaminu rozgrywania Mistrzostw Świata w 2014 r. tj. umożliwienie udziału nie jednej, a dwóm drużynom z jednego kraju – budziła mój sprzeciw. W uzasadnieniu podkreśliłem, że nie powinno dochodzić do zmian regulaminu w okresie przygotowawczym do głównej imprezy jak i na obecnym etapie rozwoju tej konkurencji. Byłoby to  głęboko przedwcześnie. Ponadto, zmiana ta może  doprowadzić do dominacji w VFS dwóch krajów, co może zniechęcić inne drużyny do uprawiania tej konkurencji. Sprzeciw ten wywołał  burzliwą dyskusję, zarówno przeciwników jak i zwolenników zmian. Ostatecznie Podkomisja VFS na posiedzeniu zamkniętym, negatywnie oceniła proponowane zmiany i nie poddała ich pod głosowanie.

Podczas obrad duże emocje  towarzyszyły przy zatwierdzaniu kalendarza zawodów, zarówno na  2015 jak i 2016 r. USA przedstawiło ofertę organizacji w 2016 r. Spadochronowego Mundialu. W przypadku nieprzyjęcia jej przez Delegatów, byłyby poddane pod głosowania oferty rozgrywania Mistrzostw Świata w poszczególnych konkurencjach. Oferty przygotowały kraje : Bułgaria – S & A, CF i Rosja – FS, VFS, AE. Delegaci, zdecydowaną większością głosów, opowiedzieli się za Mundialem.  Chicago, Ilinois, USA, 09-23.09.2016 r. Zawody będą rozgrywane w następujących konkurencjach: FS, VFS, CF, S & A, AE.

Jednym z ostatnich punktów obrad był wybór władz IPC. Na stanowisko Prezydenta ponownie wybrany został Graeme Windsor. 

Kalendarz międzynarodowych zawodów na 2014 i 2015 r.

Andrzej Lamch – Delegat AP na Posiedzenie IPC 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony