Przejdź do treści
Źródło artykułu

Posiedzenie KRAP w Lesznie w dniu 6 grudnia 2009

XIV Nadzwyczajny Zjazd Krajowy Aeroklubu Polskiego obradujący w dniach 24-25 lutego 1990r. w Lesznie uchwalił:

Uchwała Nr. 2

Pkt 1. – ewolucyjne przekształcenie stowarzyszenia Aeroklub Polski w Związek Stowarzyszeń tj. Aeroklubów Regionalnych i innych osób prawnych nadając federacyjny charakter naszej organizacji.

Pkt. 3. – w związku z przyznaniem w statucie Aeroklubu Polskiego osobowości prawnej aeroklubom regionalnym, zaleca się Zarządowi Aeroklubu Polskiego dokonać w terminie do 30.VI.1990r. przekazania na rzecz tych aeroklubów odpowiednich składników i praw majątkowych. (Załącznik nr 1)


Powyższy punkt był realizowany na drodze protokolarnego przekazywania majątku. Protokołów było 45 i dotyczyły prawdopodobnie wszystkich aeroklubów. Jednym z takich protokołów jest Protokół Nr. 14 „Przekazania majątku Aeroklubu Polskiego Aeroklubowi Radomskiemu” (Załącznik Nr. 2.)

W protokole tym przekazuje się lotnisko, budowle, środki pieniężne, środki trwałe, materiały, sprzęt transportowy, samoloty, szybowce i spadochrony. Wyłączone z przekazania były depozytowe szybowce i samoloty. W protokole Aeroklub Radomski deklaruje przystąpienie do Federacji Aeroklubów zrzeszonych w Aeroklubie Polskim.

Powyżej opisanym protokołem Aeroklub Radomski przejął prawa do wieczystego użytkowania lotniska.



Część aeroklubów na podstawie takiego protokołu dokonała uaktualnienia zapisu w Księgach Wieczystych, przy czym w roku 1994 w niektórych sądach zażądano prawdopodobnie dodatkowego potwierdzenia woli Aeroklubu Polskiego i dnia 07 marca 1994r. Zarząd Aeroklubu Polskiego podjął uchwałę Nr 21/5/XIII/94r. o indywidualnym potwierdzaniu zgody na uaktualnienie Ksiąg Wieczystych. (Załącznik nr. 3.). Przed tą datą i po niej około 10 aeroklubów regionalnych uaktualniło zapisy w księgach wieczystych. Dalszych kilkanaście aeroklubów albo to zaniedbało albo zrezygnowało w związku z narastającym oporem Zarządu AP.

Dnia 09.06.2005r. Aeroklub Polski złożył w Sądzie rejonowym w Gliwicach wniosek o wpisanie go jako użytkownika wieczystego ale Sąd po zaskarżeniu przez Aeroklub Gliwicki wniosek uchylił (Załącznik nr. 4.).

Było to pierwsze jawne wystąpienie Zarządu AP przeciw uchwale zjazdu obradującego w dniach 24-25 lutego 1990 r.

Dnia 12.04.2006
ZAP Uchwałą Nr 136/7/XVI/2006 powołuje Piotra Niewiarowskiego na Sekretarza Generalnego AP.

I tego samego dnia.

Dnia 12.04.2006 ZAP Uchwałą Nr. 139/7/XVI/2006 uchyla Uchwałę Nr 21/5/XIII/94 działając wbrew Uchwale Nr. 2 XIV Nadzwyczajnego Zjazdu Krajowego AP obradującego w dniach 24-25 lutego 1990r. w Lesznie i przeciw intencjom Uchwał XXIII Zjazdu AP.(Załącznik Nr. 5.)

Następnie 05.05.2006r. Aeroklub Polski skierował do Sądu Rejonowego Katowicach wniosek przeciwko Aeroklubowi Śląskiemu o wpis ostrzeżenia.

Sąd oddalił ten wniosek poprzez umorzenie z urzędu.(Załącznik Nr. 6.)

Dnia 09.05.2006 ZAP powołuje, na podstawie uchwały XXIII Zjazdu AP, komisję do spraw przekształceń majątkowych w składzie:

  • Michał Słotwiński (Skarbnik ZAP)
  • Piotr Niewiarowski (SG ZAP)
  • Krzysztof Piekarczyk (Dyr. Aeroklubu Gliwickiego).
Nieznane są wyniki prac tej komisji, ale w żadnym stopniu sprawa nie posunęła się do przodu.



W lipcu 2007 r. Aeroklub Radomski na podstawie Protokołu Nr. 14 - Przekazania majątku Aeroklubu Polskiego z dnia 27.11.1990 r. uzyskał wpis do księgi Wieczystej Lotniska Piastów. (Załącznik Nr. 7.) Przed uprawomocnieniem się decyzji Aeroklub Polski wniósł skargę na postanowienie (co było działaniem sprzecznym z postanowienia XIV Zjazdu.) (Załącznik Nr. 8.) i postanowienie zostało anulowane.


W dniu 11.08.2009 przed notariuszem w Nowym Targu Jan Kujawa i Piotr Niewiarowski podpisali akt notarialny repertorium A nr 5882/2009 wykreślający zapis o użytkowaniu na cele lotniska sportowego przez Aeroklub Tatrzański działając wbrew uchwale zjazdu z 24-25 lutego 1990 r. oraz wbrew uchwale nr 2 XXV Walnego Zgromadzenia Delegatów AP.

Oświadczyli Oni też, że „na zawarcie niniejszego aktu nie jest wymagana żadna zgoda organu statutowego Aeroklubu Polskiego”.

Czynności prawne dokonane na niekorzyść aeroklubów Śląskiego, Radomskiego i Tatrzańskiego zostały dokonane bez uchwały Zarządu AP.

Uchwała nr 1 XXV Walnego Zgromadzenia Delegatów Aeroklubu Polskiego odbytego w dniach 14-15 marca 2009 r. w Warszawie stanowczo zobowiązuje Zarząd AP do zwołania Zjazdu poświęconego uregulowaniu spraw majątkowych.


Dotychczasowe konsultacje nie przyniosły żadnego postępu. Przedstawiane opinie prawne Kancelarii Adwokackiej „Andrzej Pamarański i Wspólnicy” są niezwykle mętne, nie izolują problemów tylko je mieszają. Wynika to prawdopodobnie z warunków stawianych przez Zamawiającego.

Żeby problemy wyizolować trzeba dokonać analizy sytuacji.
 

  1. Problem zarządzania lotniskami nie ma związku z uregulowaniami majątkowymi. Część aeroklubów ma uaktualnione zapisy w księgach wieczystych i nie stanowi to żadnej przeszkody w zawarciu umowy o zarządzanie lotniskiem.
  2. Ewentualne konsekwencje podatkowe należy literalnie wymienić opisując konkretne sytuacje i okaże się że problem jest marginalny. Lepiej to przedstawia opinia prawna Aeroklubu Śląskiego.


W tej sytuacji należałoby uwzględnić stanowisko Aeroklubów Regionalnych, które mają być beneficjentem tych działań.

Przykład Aeroklubu Radomskiego który w 2007 roku zdołał uaktualnić wpis w księgach wieczystych na podstawie protokołu z 1990 r., oprotestowany skutecznie przed uprawomocnieniem się przez Aeroklub Polski. Zastosowana procedura nie powodowała konsekwencji podatkowych ponieważ za podstawę został uznany protokół przekazania majątkowego 1990r. który faktycznie prawa majątkowe przekazywał.

Gdyby Zarząd AP tego uaktualnienia nie oprotestował to Aeroklub Radomski miałby uaktualnione zapisy w KW bez skutków podatkowych.

Taka droga jest prawdopodobnie najlepsza dla wszystkich aeroklubów które miały przekazane prawa majątkowe w formie protokularnej w 1990 roku.

Wychodząc naprzeciwko uchwale nr 1 XXV WZDAP Aeroklub Radomski zlecił opracowanie notarialnego dokumentu potwierdzającego protokół przekazania a poprawność tego dokumentu została potwierdzona przez innego prawnika. ( Załącznik Nr. 9.)


W związku z powyższym proponujemy uchwałę Zjazdu zgodną z załącznikiem 10 celem rozwiązania problemów zgodnie z wolą poszczególnych Aeroklubów Regionalnych.

KOMISJA REWIZYJNA


Projekt uchwały:

XXVI Walne Zgromadzenie Delegatów Aeroklubu Polskiego zobowiązuje Zarząd Aeroklubu Polskiego do dokonania czynności prawnych prowadzących do ujawnienia w Księgach Wieczystych lotnisk Aeroklubów Regionalnych, które je użytkują na podstawie protokołów przekazania sporządzonych na podstawie Uchwały Nr. 2 XIV Nadzwyczajnego Zjazdu Krajowego Aeroklubu Polskiego obradującego w dniach 24-25 litego 1990r.. Zjazd zobowiązuje Zarząd AP do niezwłocznego dokonywania w.w. czynności na w formie określonej przez wnioskujący Aeroklub Regionalny.

n.p. Protokół Przekazania Użytkowania Wieczystego Lotniska

Dodatkowe dokkumenty znajdują się na stronie Aeroklubu Polskiego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony