MS w Akrobacji Szybowcowej: 6 i 7 dzień mistrzostw

Wczoraj minął siódmy dzień rozgrywanych w Finlandii Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej. W końcu udało się dokończyć pierwszą konkurencję w klasie unlimited. Jerzy Makula - najlepszy z Polaków zajął 6. miejsce.

Poranek przywitał zawodników bezchmurnym niebem. Poranny briefing odbył się o godzinie 5:00 rano. Niedługo po briefingu rozpoczęto loty.

Warunki pogodowe wbrew pozorom okazały się nie najlepsze. Silny wiatr, słaba widoczność i słońce na kierunku osi strefy nie ułatwiały lotów. Maciej Pospieszyński, broniący tytułu mistrza świata, który dziś wykonywał program obowiązkowy znany, oceniał swój lot z dystansem.

Po rozegraniu pierwszej konkurencji w klasie unlimited najwyżej został oceniony Rosjanin Vladimir Ilinskiy uzyskując wynik procentowy 71,372. Kolejne miejsca zajęli Czech Miroslav Cervenka oraz Rosjanin Georgy Kaminskiy uzyskując odpowiednio 69,623% oraz 69,427%.

Najlepszy z Polaków - Jerzy Makula, mistrz świata z 2011 r. uzyskał 69,119% punktów i zajął 6. miejsce. Na 9. miejscu sklasyfikowany został Maciej Pospieszyński, a tuż za nim na miejscu 10. Stanisław Makula. Łącznie startowało 19 zawodników. Szczegółowe wyniki na stronie internetowej: www.civa-results.com

Tymczasem po godzinie 11:00 rywalizację rozpoczęli piloci startujący w klasie advanced. Polskę w tej klasie reprezentuje siedmiu pilotów, w tym brązowi medaliści w klasyfikacji drużynowej z zeszłego roku: Magdalena Stróżyk, Sławomir Talowski i Katarzyna Żmudzińska. Po sześciu lotach konkurencję jednak przerwano ze względu na zbyt niską podstawę chmur. Piloci wrócili na start po 16:30. Do chwili obecnej loty wykonało 30 z 40 zawodników. Wynik dostępne będą tutaj.

Ceremonia zakończenia mistrzostw odbędzie się w sobotę 26 lipca. Aby zawody zostały uznane za rozegrane w danej klasie, muszą odbyć się minimum trzy konkurencje. Coraz mniej czasu sprawia, że napięcie rośnie co zapewne będzie miało wpływ również na wyniki. Teraz piloci muszą skupić się na programie dowolnym i nieznanym.