Przejdź do treści
Źródło artykułu

Kolejny rok z mistrzostwami

Polska to wyjątkowy kraj na mapie lotniczych zmagań. W 2015 roku zorganizujemy aż 4 imprezy I kategorii (mistrzostwa świata lub Europy) i to w najbardziej widowiskowych dyscyplinach.

Międzynarodowa Federacja Lotnicza FAI ma duże zaufanie do Polski jako organizatora ważnych imprez lotniczych. Każdego roku w okresie minionych 3 lat, zawodów tego rodzaju odbyło się minimum 3. Rekordowy pod tym względem był rok 2014, kiedy to aż pięciokrotnie byliśmy organizatorami zawodów I kategorii FAI – mówi Bohdan Włostowski, sekretarz generalny Aeroklubu Polskiego

Co powoduje, iż to właśnie w naszym kraju zawody odbywają się tak często? Składa się na to wiele czynników: korzystne położenie geograficzne, przystępne ceny dla gości z zachodu Europy oraz polska gościnność. Jednak czynnikiem dominującym jest jakość zawodów, które odbywają się w naszym kraju. Organizatorzy zewnętrzni, którym powierzany jest największy ciężar, wykonują kawał bardzo dobrej roboty – twierdzi Włostowski.

Zaprzeczanie prawom fizyki do muzyki

Dla tych, którym wydaje się, że widzieli już niemal wszystko, ten sport może być niemałym zaskoczeniem. Jedna z najmłodszych i najbardziej dynamicznych dyscyplin modelarskich zagości w marcu w Pruszkowie. Od 14 do 21 marca na arenie toru kolarskiego „BGŻ Arena” najlepsi halowi modelarze akrobacyjni wezmą udział w 2. Mistrzostwach Świata FAI Halowych Modeli Akrobacyjnych dla Seniorów i Juniorów. AeroMusicals – bo tak w skrócie nazywa się ta dyscyplina, wyróżnia się niewiarygodnymi właściwościami lotnymi modelu i tym czym potrafią wykazać się mistrzowie tego sportu.


fot.Grzegorz Goryczka

Dyscyplina została uznana za klasę mistrzowską zaledwie w 2012 roku – mówi Bogdan Wierzba z Aeromodelklubu Artbem, organizator mistrzostw. Jest to bardzo ciekawy, rozwijający i relatywnie tani sport.  Koszt wyposażenia zawodnika to od 800 złotych w przypadku podstawowych modeli do 2500 zł za te bardziej zaawansowane – zauważa Wierzba

Największy problemem jest znalezienie miejsca do takiego latania. Jest to sport halowy, w którym, ze względu na bardzo małą masę modelu, najmniejszy przeciąg staje się problemem. Wybór hali w Pruszkowie okazał się strzałem w dziesiątkę. Podczas turnieju testowego rozegranego w marcu tego roku zawodnicy zgodnie stwierdzili, że jest to jedno z najlepszych miejsc, w jakim przyszło im rywalizować.

Organizatorzy na zakończenie mistrzostw przygotowali nie lada gratkę dla kibiców. W ostatni dzień zawodów rozegrane zostaną zawody Polish Challange w kategorii F3P-AFM, czyli lataniu w rytm muzyki. Na widzów czekają również wieczorne pokazy indoor airshow.

Wydarzenie:  2. Mistrzostwach Świata FAI Halowych Modeli Akrobacyjnych dla Seniorów i Juniorów, Pruszków

Data: 14-21/03/2015

http://f3p-wch2015.pl/

Jesteśmy blisko publiczności

Kolejną młodą i atrakcyjną dla publiczności dyscypliną w której rozegrają się mistrzostwa świata na terenie naszego kraju będzie slalom motoparalotniowy. Wybitne wyniki w tej dyscyplinie osiągają Polacy. Na I mistrzostwach świata rozgrywanych we Francji zdobyliśmy wszystko co było możliwe (2 złota indywidualnie, 1 złoto w sztafecie oraz 1. miejsce w klasyfikacji drużynowej)  – mówi Adam Paska, trener kadry narodowej i organizator mistrzostw w Legnicy.

Skąd tak mocna kadra w naszym kraju? – Dostęp do sprzętu plus kilka osób, które się do tego naprawdę mocno przyłożyły – mówi Paska.

Slalomy ewoluowały w ostatnich latach do miana samodzielnej dyscypliny. Takie konkurencje lata się na mistrzostwach świata od lat, ale wcześniej nie było pylonów, zaczęło się od tyczek – dowiadujemy się od Adama Paski. Przez kolejne imprezy zmieniały się zasady rozgrywania tej konkurencji, ostateczną formułę wymyślili Francuzi. Za nową dyscypliną poszedł również rozwój dedykowanego sprzętu. W 2011 roku pierwsze profesjonalne pylony na potrzeby naszych zawodników zaczęła szyć polska firma Dudek Paragliders , a pod koniec 2012 roku ten sam producent wypuścił skrzydło typu Snake – bezkonkurencyjne w tej dyscyplinie, o czym świadczą wyniki osiągnięte na imprezach mistrzowskich.

Mieszanka doświadczenia i wyposażenia dała Polakom w sumie cztery złote medale na cztery możliwe w I mistrzostwach świata.

Slalom motoparalotniowy jako dyscyplina posiada duży potencjał rozwojowy, już w 2017 roku będzie jedną z konkurencji World Games we Wrocławiu. Latanie tuż nad ziemią nie jest najłatwiejsze, ale dynamika i fakt, że jesteśmy tak blisko publiczności sprawia, że jest to wyjątkowo atrakcyjne widowisko – podkreśla Paska.

Nie wykluczone, że pierwszy raz w historii lotnictwa będziemy mogli obserwować zawody rangi mistrzostw świata rozgrywane na silnikach elektrycznych. – Chcemy wypuścić kilku pilotów wyposażonych w silniki elektryczne jako dodatkową konkurencję. Prowadzimy rozmowy z kilkoma producentami sprzętu, jest szansa że to przygotują – przyznaje Adam Paska.

Wydarzenie: 2. Slalomowe Motoparalotniowe Mistrzostwa Świata, Legnica

Data: 27.06-05.07/2015
 
50 śmigłowców w Przylepie

W sierpniu w Zielonej Górze rozegrają się 15. Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata. Ostatni raz taka impreza miała miejsce w Polsce 34 lata temu. Zawody przygotowane z wielkim rozmachem przez władzę ludową przyciągnęły na trybuny stadionu w Piotrkowie Trybunalskim kilkanaście tysięcy osób. Czy Zielona Góra ma szansę na taką frekwencję? Turniej testowy – Polish Helicopter Open, który odbył się w tym roku zdaje się temu potwierdzać. Przylep to jedno z najładniej położnych lotnisk w Polsce, a ilość maszyn, które wezmą udział w zawodach jest imponująca.


fot.Tomasz Bartkowiak

Polska jest położona centralnie co jest znacznym ułatwieniem dla zachodnich załóg, które z racji odległości nie mogły sobie pozwolić na udział w zeszłorocznych mistrzostwach w Rosji. Spodziewamy się 50-60 załóg – mówi Jędrzej Willer z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej, uczestnik i organizator mistrzostw.

Miłośników śmigłowców nie trzeba długo namawiać: Mi-2, Bell 407, Md-500, Bo-105, EC-120, Gazelle to jedne z ciekawszych maszyn, które pojawią się 12 sierpnia w Przylepie.

Jakie są ambicje naszej kadry, wskrzeszonej niedawno po kilkunastoletniej przerwie? – W tej dyscyplinie rządzą Rosjanie ale mamy szanse stanąć na podium w klasyfikacji drużynowej – mówi Willer.

Wydarzenie: 15. Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata, Przylep

Data: 12-16/08/2015

Mistrzostwa Europy Mikrolotów

Włocławek to miejsce, w którym niemal co roku możemy zobaczyć imprezę rangi mistrzostw świata. Po zeszłorocznym mistrzostwach modeli latających na uwięzi do Kruszyna przybędą mikrolociarze.

O medale wśród Polskich zawodników będą walczyć przede wszystkim załoga Przemysław Jurkiewicz/Dominika Jurkiewicz, aktualni wicemistrzowie świata i mistrzowie Polski na rozegranych we Włocławku zawodach najwyższej rangi krajowej.

Wydarzenie: 13. Mikrolotowe Mistrzostwa Europy, Kruszyn

Data: 15-23/08/2015

Mamy nadzieję, że za dobrą organizacją turniejów, pójdą również dobre wyniki. Przypomnijmy że w 2013 zdobyliśmy 62 medale na zawodach rangi MŚ i ME. W tym roku mamy ich już 46. Jesteśmy w absolutnej czołówce światowej pod tym względem, tuż za Rosją i Stanami Zjednoczonymi.

Michał Graczyk

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony