Przejdź do treści
Źródło artykułu

III Zwyczajny Sprawozdawczy Kongres Aeroklubu Polskiego

W sobotę 11 kwietnia odbył się w Warszawie III Zwyczajny Sprawozdawczy Kongres Aeroklubu Polskiego – Polskiego Związku Sportowego w Sporcie Lotniczym.

Tematami przewodnimi było przyjęcie sprawozdania z działalności Zarządu AP, sprawozdania finansowego, informacji obu Rad Szkół AP, zatwierdzenie strategii Aeroklubu Polskiego, wprowadzenie zmiany statutu AP wnioskowanej przez Aeroklub Jeleniogórski oraz podjęcie uchwał umożliwiających poprawę sytuacji finansowej Górskiej Szkoły Szybowcowej AP „Żar” i Centralnej Szkoły Szybowcowej w Lesznie.

Pierwsze punkty nie wzbudziły większych emocji. Zebranych ucieszyły jeszcze lepsze niż w 2013 roku wyniki finansowe Aeroklubu Polskiego uzyskanie w 2014 roku, mające swoje źródło w udanej restrukturyzacji Głównego Ośrodka Badań Lotniczo-Lekarskich oraz w środkach uzyskanych przez związek od sponsorów. Wypracowany zysk w wysokości 598 tysięcy złotych pozwolił na dalsze znaczące zredukowanie poziomu zewnętrznego finansowania. Pozytywnie również została oceniona działalność Spółki Aero-Partner

Delegaci krytycznie odnieśli się do wniosku Aeroklubu Jeleniogórskiego, który zgłosił propozycję zmiany statutu, aby osoba fizyczna będąca członkiem klubu sportowego, który jest członkiem AP, nie mogła być członkiem innej organizacji, która również jest członkiem AP.

Kongres zatwierdził strategię związku przedstawioną przez Zarząd, która została opracowana na okres do końca jego kadencji czyli do 2018 roku.

W dalszej części obrad bez większych emocji przyjęto plan poprawy bieżącej sytuacji finansowej poprzez umożliwienie dodatkowego dofinansowania GSS AP Żar, zabezpieczonego poprzez ustanowienie hipoteki na wydzielonej geodezyjnie zabudowanej działce o powierzchni ok. 500 m² Wniosek w tej sprawie przeszedł większością głosów co pozwoli odzyskać środki wydatkowane przez szkołę na zakup samolotu holującego.

Burzliwa dyskusja odbyła się nad punktem dotyczącym wyrażenia zgody dla Zarządu AP na udzielenie pożyczki Centralnej Szkoły Szybowcowej w Lesznie. Wygrały wątpliwości co do możliwości wyprowadzenia na prostą finansów tej jednostki. Zebranych nie przekonał plan restrukturyzacyjny realizowany od jesieni 2014 roku i przedstawiona podczas obrad projekcja finansów szkoły na lata 2015-2016 jak i program spłat wnioskowanej pożyczki. Nie oznacza to oczywiście końca tego zasłużonego dla polskiego sportu szybowcowego ośrodka ale z całą pewnością decyzja większości delegatów stawia władze CSS przed niebywałym wyzwaniem. Będą one musiały przeprowadzić rewizję planu restrukturyzacyjnego szkoły i podjąć próbę jego realizacji.

Z pozytywną decyzją delegatów spotkał się natomiast wniosek o zmianę Regulaminu GSS AP „Żar” i CSS AP, która polega na powierzeniu prawa powoływania członków rad obu szkół wyłącznie w ręce Zarządu AP.

Kongres, na wniosek Komisji Samolotowej, przyznał tytuł członka honorowego Aeroklubu Polskiego Markowi Kachaniakowi, Ryszardowi Michalskiemu i Krzysztofowi Lenartowiczowi oraz na wniosek Rady Seniorów Lotnictwa ten sam rodzaj wyróżnienia Zbigniewowi Kwiatkowi.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony