I Tunelowe Mistrzostwa Świata w Czechach: Reprezentacja Polski jest już w drodze!
W czeskiej Pradze ruszają pierwsze w historii Tunelowe Mistrzostwa Świata. Zawody potrwają od 21-24.10.2015r. Silna dwunastoosobowa reprezentacja Polski powalczy o najwyższe trofea. Nie ma wątpliwości, że dynamiczne latanie tunelowe to nowość i wygląda na to, że ta dyscyplina wkrótce będzie mieć ogromne znaczenie w sportach lotniczych.
Tunelowe Mistrzostwa Świata w Pradze to historyczne wydarzenie, po raz pierwszy organizowane w dziejach sportów lotniczych - zawody spadochronowe z wolnej przestrzeni, z kilku tysięcy metrów nad ziemią przenoszą się do spadochronowego „akwarium”. Turniej tradycyjnie niedostępny dla widza z powodu wysokości, gdzie w standardowych warunkach wykonuje się formacje spadochronowe, będzie można teraz obserwować zza szyby.
W pierwszych Tunelowych Mistrzostwach Świata FAI wezmą udział drużyny z 23 krajów. Będziemy mogli obserwować zmagania zawodników m.in. z Belgii, Czech, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Norwegii, Rosji, USA, Hiszpanii, Szwajcarii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i oczywiście z Polski.
Zawodnicy zmierzą się w następujących konkurencjach: 4-WAY-FS, 4-WAY-VFS, Dynamic 4-WAY, Dynamic 2-WAY oraz skoki indywidualne w stylu dowolnym.
Polscy zawodnicy są już w drodze do Czech. W środę, 21.10.2015 od godziny 5:00 rano rozpoczną trening. Rywalizacja zawodnicza rozpocznie się w piątek, 23.10. Historycznych Mistrzów Świata 2015 poznamy w sobotę, 24.10 po południu.
Polska reprezentacja
W I Tunelowych Mistrzostwach Świata w Pradze weźmie udział 12 zawodników z Polski.
W kategorii 4-WAY-VFS open wystąpi zespół FLY DEFINITION - Oficjalna Reprezentacja Polski w czwórkach wertykalnych, w osobach: Dariusz Filipowski, Damian Bereda, Rafał Popławski oraz Sebastian Raczyński.
W solowym stylu dowolnym Polskę reprezentować będą juniorzy - Maja Kuczyńska i Andrzej Sołtyk. Ta dwójka zawalczy również w kategorii Dynamic 2-Way open. W tej konkurencji swoje umiejętności zaprezentują również: Sebastian Raczyński oraz Grzegorz Leonow.
W kategorii 4-Way-FS kobiet kibicujemy kobiecemu teamowi zespołowej akrobacji spadochronowej FS4 NO MERCY, w składzie Maja Ważniewicz, Kinga Komorowska, Karina Laszuk i Iwona Raczkiewicz.
Na czym polegają konkurencje?
To czego nie mogliśmy zobaczyć z poziomu Ziemi podczas tradycyjnych zawodów spadochronowych, wykonywanych z wysokości kilku tysięcy metrów, teraz będzie na wyciagnięcie ręki. W Tunelowych Mistrzostwach konkurencje są analogiczne jak w tradycyjnych skokach spadochronowych. Różni je jednak środowisko, w których są rozgrywane. Rozpoczynające się Mistrzostwa Świata w Pradze odbywać się będą w tunelu aerodynamicznym. W tej dyscyplinie niezwykle istotne są umiejętności i przygotowanie zawodników.
Dynamiczne środowisko w tunelu aerodynamicznym wymaga optymalnej koordynacji ciała, precyzji ruchów i wytrzymałości. Zawodnicy w swoich konkurencjach wykonają różnego rodzaju ewolucje, także w skokach grupowych.
• Konkurencja 4-WAY-VFS
VFS to skrót od Vertical Formation Skydiving. Jest jedną z najmłodszych i najdynamiczniej rozwijających się dyscyplin współczesnego spadochroniarstwa. W przypadku tunelu aerodynamicznego polega ona na budowaniu w powietrzu określonych formacji (figur i układów czterech skoczków) w rozlosowanej przez sędziów sekwencji, powtarzanej przez 35 sekund. Przez cały czas trwania tej konkurencji skoczkowie spadają wertykalnie (tzw. „head up” lub „head down”). W konkurencji VFS sędziowie punktują ilość figur i bloków zbudowanych w czasie 35sekund.
• 2-WAY i 4-WAY Dynamic
Miłe dla widzów do oglądania i technicznie łatwiejsze niż VFS to 2-WAY i 4-WAY Dynamic. Zawodnicy wykonują piruety, pętle, skręty to wszystko i jeszcze więcej w obu tych konkurencjach. Sędziowie oceniają ilość zaprezentowanych figur, trudność ich wykonania, precyzję oraz czas.
Film z konkurencji 2-WAY Dynamic:
To pewne, że czekają nas ogromne emocje i niezapomniane wrażenia. Prawdopodobnie będziemy świadkami zawodów w jednej z najbardziej widowiskowych dyscyplin sportowych. Już wkrótce relacja z Pragi.
Trzymamy kciuki!
Komentarze