Historyczne rekordy w lotnictwie i sportach lotniczych

Bracia John i Kenneth Hunter - lot samolotem (fot. fai.org)

Przez cały rok 2020 świat lotniczy razem z FAI będzie obchodzić rocznice najciekawszych i najbardziej imponujących rekordów, a także przełomowych osiągnięć w lotnictwie i sportach lotniczych.

Od czasu ratyfikacji rekordów przez FAI w 1906 roku ponad 7000 kobiet i mężczyzn dokonało w lotnictwie tego, co z pozoru wydawało się niemożliwe. Oczywiście ewolucja technologiczna odegrała ogromną rolę, pomagając pilotom poprawić ich wyniki, ale to ich pomysłowość, determinacja i odwaga sprawiły, że ostatecznie prześcignęli samych siebie.

Przykładem pobitego rekordu, którego 10. rocznicę będziemy obchodzić w tym roku, jest wyczyn szwajcarskiego pilota André Borschberg. Jego napędzany energią słoneczną samolot Solar Impulse osiągnął wysokość lotu 9235 m, ustanawiając tym samym pierwszy rekord świata w swojej kategorii. Z kolei w 1930 roku, bracia Hunter pobili rekord świata w czasie trwania lotu samolotem, spędzając 23 dni (553h 41m 30s) w powietrzu bez lądowania. Operacja była możliwa dzięki tankowaniu powietrze-powietrze.

Pełna lista rekordów, o których będziemy wspominać w tym roku znajduje się poniżej:


Źródło: Aeroklub Polski
comments powered by Disqus