Francuzi zwycięzcami drugiej konkurencji

6th FAI Eauropean Advanced Aerobatic Championship, Radom-Piastów

W trzecim dniu (niedziela) 6. Mistrzostw Europy w Akrobacji Samolotowej w kategorii Advanced rozegrano w całości drugą konkurencję składającą się z programu dowolnego. Doskonała pogoda i perfekcyjna organizacja sprawiły, że w ciągu 8 godzin swoje programy dowolne zaprezentowało 47 zawodników.

Piloci spędzali w powietrzu średnio 10-12 minut, przy czy wykonanie programu dowolnego zajmowało ok. 6-7 minut. Każdy z pilotów wykonał łącznie 12 figur w samodzielnie przygotowanych programach. Piloci startowali w trzech blokach czasowych: 9:00 – 13:00, 14:00 – 17:00 oraz 17:30 – 19:30. Jako pierwszy zawodnik w programie dowolnym wystartował Aurimas Bezaras (YAK 55M) z Litwy. Ostatni startował Włoch Rodolfo Natale na samolocie CAP 231. Włoch z powodów technicznych (błędnie odczytany program), powtarzał swój lot. Wcześniej wystartował z numerem 10.

Program dowolny wygrał Francuz Simon Fick (samolot CAP 231), tuż za nim byli: Simon de la Breteche również z Francji (samolot CAP 231) oraz Dzmitry Pashchuk z Białorusi (samolot YAK 55).

Polacy w programie dowolnym zajęli kolejno miejsca:

24. Radosław Rumszewicz z Aeroklubu Mieleckiego na samolocie Extra 330 LC,
29. Robert Kowalik z Aeroklubu Radomskiego na samolocie Extra 330 LC,
31. Wojciech Krupa z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej na samolocie Extra 330 LC,
39. Ireneusz Jesionek z Aeroklubu Radomskiego na samolocie Extra 330 LC,
43. Krzysztof Kossiński z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej na samolocie Extra 330 LC.

W związku z problemami technicznymi samolotu Extra 300L, wszyscy reprezentanci polskiej ekipy stratowali na samolocie Extra 330 LC.

Po drugiej konkurencji prowadzenie w klasyfikacji objął Tamas Nadas z Węgier (Extra 300 LP). Drugie miejsce zajmuje Anton Berkutov z Rosji (SP 55), trzecie Szwed Daniel Ryfa (YAK 55M).

Miejsca zajmowane przez Polaków w klasyfikacji ogólnej po rozegraniu drugiej konkurencji:
23. Wojciech Krupa z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej na samolocie Extra 330 LC,
25. Radosław Rumszewicz z Aeroklubu Mieleckiego na samolocie Extra 330 LC,
28. Robert Kowalik z Aeroklubu Radomskiego na samolocie Extra 330 LC,
40. Ireneusz Jesionek z Aeroklubu Radomskiego na samolocie Extra 330 LC,
41. Krzysztof Kossiński z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej na samolocie Extra 330 LC.

Benedicte Blachard z Francji (samolot CAP 231) - jedyna pilotka biorąca udział w mistrzostwach - na co dzień pilot Boeinga 747 w liniach Air France, w programie dowolnym zajęła 14 miejsce. W łącznej kwalifikacji zajmuje miejsce 15.

Pavol Kavka ze Słowacji, który przewodniczy komisji sędziowskiej mówi: „Jesteśmy pod wrażeniem dobrych występów młodego francuskiego zespołu, tym bardziej, że prawie wszyscy francuscy piloci, oprócz Benedicte, debiutują na zawodach tej rangi”.

W poniedziałek rozegrana zostanie trzecia konkurencja mistrzostw – program nieznany. Zgodnie z regulaminem zawodnicy zapoznali się z nim 24 godziny przed rozpoczęciem konkurencji.

Zawodnicy są oceniani przez siedmiu sędziów, którym przewodniczy Pavol Kavka ze Słowacji. Przewodniczącym jury jest Jiri Kobrle z Czech. Za każdą z figur zawodnicy otrzymują ocenę od 0 do 10 pkt. Następnie komputer wg specjalnego programu wyliczy uśredniony wynik. Zawody wygra zawodnik z największą liczbą punktów.
 

Źródło: Aeroklub Polski
comments powered by Disqus