Wyniki zawodów modeli kosmicznych zaliczanych do Pucharu Polski
W dniach 1-2 czerwca w Krakowie odbyły się kolejne zawody modeli kosmicznych zaliczane do punktacji rocznej Pucharu Polski. Tym razem była to również impreza z cyklu Pucharu Świata. Do rywalizacji przystąpiło siedemnastu zawodników z Bułgarii, Czech, Słowacji, Białorusi i Polski.
Aeroklub Płocki reprezentował tradycyjnie Wojciech Krzywiński z makietą Ariane 42 L. Stawka podwójnej rywalizacji niestety wpłynęła na deformacje ocen statycznych polskich rakiet, które w przeciągu miesiąca ponownie rywalizowały ze sobą.
Złożona Ariane 42 uzyskała 450 pkt, podczas gdy prosty model rakiety Meteor 2 Grzegorza Goryczki oceniono na 514 pkt. Podobnie prosty model trzystopniowej rakiety Black Brant XII uyskał o 10 pkt więcej niż Ariane. Również Saturn V Bartka Tokarczyka tym razem 23 punkty wyżej od Ariane. W poprzednim spotkaniu polskich rakiet sędziowie widzieli najwyżej płocki model – posiadający blisko 30 punktowa przewagę nad Saturnem i blisko 100 puntów wyżej niż model Meteora.
Zasłużonym liderem oceny statycznej Pucharu Świata pozostawał Sojuz TM Bułgara Waczkowa posiadający 4-ro punktową przewagę nad polskim Meteorem 2 Grzegorza Goryczki. Ustawiało to niejako możliwą kolejność po lotach.
Ostateczne wygrał Sojuz, drugim był Black Brant XII bardzo wysoko oceniony w locie, trzecie miejsce dla Meteora. Ariane sklasyfikowano na miejscu czwartym pomimo trzeciej punktacji w locie. Saturn V i tym razem nie zaliczył lotu.
W klasyfikacji Pucharu Polski Krzywiński stanął na najniższym stopniu podium – przegrywając z obu prostymi modelami polskich rywali. Pozwoliło mu to na utrzymanie pozycji lidera po dwu z trzech rozdań klasyfikacji rocznej Pucharu Polski 2019 roku.
Ostateczne rozstrzygnięcie nastąpi we wrześniu w Grudziądzu.
Komentarze