Przejdź do treści
Jesienne zawody samolotowe i szybowcowe im. Ryszarda Jaworza – Dutki (fot. aph.org.pl)
Źródło artykułu

Jesienne zawody samolotowe i szybowcowe im. Ryszarda Jaworza – Dutki

Aeroklub Podhalański zaprasza do udziału w Jesiennych zawodach samolotowych i szybowcowych im. Ryszarda Jaworza-Dutki. Zawody samolotowe – nawigacyjne oraz szybowcowe – celność lądowania zostaną rozegrane w dniu 20 października 2019 r. na lotnisku Łososina Dolna (EPNL).

Załoga biorąca udział w zawodach samolotowych – nawigacyjnych składa się z pilota i nawigatora. Pilot musi posiadać spełnione wszelkie formalności, łącznie z możliwością zabrania na pokład podróżnego. Konkurencja będzie polegać na obleceniu trasy nawigacyjnej, rozpoznaniu obiektów na podstawie zdjęć, regularności przelotu oraz próbie celności lądowania.

W zależności od ilości zgłoszeń będziemy starać się dostosować organizację tak, aby wszystkie zgłoszone załogi mogły wystartować – mówią organizatorzy. – Zapraszamy posiadaczy prywatnych samolotów do udziału w zawodach – zachęcają.

Odprawa odbędzie się o godz. 9.00. Zawody szybowcowe na celność lądowania planowane są na ten sam dzień.

Zgłoszenia udziału w zawodach samolotowych – nawigacyjnych oraz szybowcowych – celność lądowania należy kierować na adres aeroklubpodhalanski@wp.pl do dnia 18.10.2019 r.

Przygotowanie sprzętu i startu, godz. 9:00. Udział w zawodach tylko dla obecnych na przygotowaniu i odprawie.

Po zawodach Aeroklub Podhalański zaprasza na wspólne grillowanie!

W przypadku złej pogody w niedzielę termin zawodów zostanie przełożony na 26.10.2019 tj. sobota lub 27.10.2019 tj. niedziela.


Lotnisko Łososina Dolna


Ryszard Jaworz–Dutka karierę pilota rozpoczął w 1962 roku. Latał na poniemieckich Żurawiach, dwupłatowych CSS-13 (PO-2), Jakach 18, Gawronach, Wilgach i „Antkach”(AN-2). Od połowy lat 70. na stałe związał się z lotnictwem komunikacyjnym. Od 1976 roku był kapitan pilotem samolotów pasażerskich PLL LOT, na początku turbośmigłowych AN-24 i IŁ-18, później na trasach międzykontynentalnych na samolotach odrzutowych IŁ-62, a potem Boeingach 767. Był w pierwszej grupie Polaków szkolonych w USA w pilotowaniu boeingów i licencjonowanych na te maszyny. Posiadał uprawnienia instruktora pilota. Ryszard Jaworz–Dutka był instruktorem Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej oraz członkiem Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego. Został wyróżniony w konkursie „Skrzydlatej Polski” honorowym tytułem Najsympatyczniejszego Instruktora Lotnictwa Komunikacyjnego 98”. Otrzymał odznaki: Zasłużonego pracownika „LOT” z diamentami oraz Złotą Szybowcową z diamentami. Zmarł 31.08.2015 r. w wieku 69 lat.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony