Przejdź do treści
Źródło artykułu

VIII Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe już w ten weekend

Już w najbliższy weekend (20–21.02.2021 r.) po raz ósmy Aeroklub Nowy Targ i Firma PCD SALAMI będą organizatorami Nowotarskich Zimowych Zawodów Balonowych o Puchar Firmy PCD SALAMI.

Na podhalańskim niebie ponownie pojawią się kolorowe balony. W tym roku padł rekord! Zgłosiło się ponad trzydzieści załóg balonowych. Jest to kolejne potwierdzenie atrakcyjności tych zawodów, które przyciągają co roku coraz więcej załóg.

Zawody nowotarskie są jedynymi w Polsce, które cieszą się licznym zainteresowaniem pilotów startujących w zawodach zaliczanych do Pucharu Polski, a wśród nich członków Balonowej Kadry Narodowej oraz pilotów, którzy preferują udział w fiestach balonowych.

Zawody w Nowym Targu, jak co roku, są połączeniem dobrej zabawy dla załóg balonów i publiczności, a także możliwości rywalizacji sportowej dla pilotów chcących potraktować je jako rozgrzewkę przed zawodami pucharowymi.

Pomimo że startujący w nich piloci nie zdobywają punktów do rankingu pilotów polskich, większość z nich stara się uzyskać jak najlepszy wynik w rywalizacji sportowej. Dla wszystkich udział w tych zawodach jest jednocześnie okazją do podziwiania niewątpliwie jednego z piękniejszych zakątków naszego kraju. Ośnieżone Tatry i Podhale widziane z balonów pozostają w pamięci przez wiele miesięcy. Dowodem popularności naszej imprezy są zapytania wielu pilotów jeszcze w trakcie sezonu letniego o kolejną ich organizację.

Warto, przy okazji, w skrócie wyjaśnić zasady rozgrywania zawodów balonowych. Balon jest aerostatem, który – mówiąc najprościej – zawieszony jest w powietrzu i przemieszcza się wraz z nim. Dlatego kierunek i prędkość lotu uzależniona jest od kierunków i prędkości (zmieniających się wraz z wysokością) wiejących wiatrów. Zawodnik podczas zawodów, wykorzystując odpowiednie kierunki wiatrów, stara się osiągnąć wyznaczony przez dyrektora sportowego cel, którym jest najczęściej wyłożony na ziemi płócienny krzyż. Tam należy jak najcelniej zrzucić marker, czyli wstążkę o długości ok. 1,5 metra z zaszytym z jednej strony woreczkiem z piaskiem. Podczas jednego lotu może zostać rozegrane kilka konkurencji.

Starty mogą odbywać się ze wspólnego miejsca, np. z lotniska lub z dowolnego miejsca wybranego indywidualnie przez pilota. Miejsce wyboru startu również zależy od wiejących wiatrów.

Podczas zawodów organizatorzy zaplanowali trzy loty dorozgrywania konkurencji. Dwa w sobotę: lot poranny 8:00-9:00, lot popołudniowy 15:00-16:00. A w niedzielę Lot w samo południe 12:00. Wypatrujcie balonów na podhalańskim niebie.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony