VIII Nowotarski Piknik Lotniczy

Bucker/Casa 131 Jungmann (fot. Michał Adamowski)

Wielkimi krokami zbliża się jedna z największych atrakcji w naszym regionie – Nowotarski Piknik Lotniczy. Będzie to już VIII edycja, której organizatorem jest Aeroklub Nowy Targ. W ostatnich latach organizatorzy postawili poprzeczkę bardzo wysoko, ale starają się by impreza z roku na rok była coraz bardziej atrakcyjna.

Wierzymą też, że tegoroczna edycja również przyciągnie rzesze entuzjastów oraz turystów, którzy na co dzień nie mają wiele wspólnego z lotnictwem, ale chcieliby poznać tajniki pokazów lotniczych oraz zobaczyć wiele wspaniałych maszyn z bliska.

Podczas tegorocznej edycji na nowotarskim lotnisku gościć będziemy kilkadziesiąt statków powietrznych z różnych epok. Od starych zabytkowych maszyn, po współczesne nowoczesne samoloty i śmigłowce. Jedną takich maszyn będzie Bucker/Casa 131 Jungmann, samolot zaprojektowany przez III Rzeszę w okresie międzywojennym mający służyć przede wszystkim do szkolenia pilotów. Jego doskonałe właściwości pilotażowe sprawiły, że używano go aż do lat sześćdziesiątych XX wieku.

 
(fot. Michał Adamowski)

Model, którym Jan Rudzinskyj przyleci do Nowego Targu został przerobiony na typowy samolot akrobacyjny. Czerwony kolor, logotypy i możliwość puszczania białego dymu podczas wykonywania akrobacji sprawiają, że maszyna na niebie wygląda wspaniale.

 
(fot. Michał Adamowski)

Atrakcji na niebie będzie dużo więcej. Jak co roku pojawią się balony na ogrzane powietrzne, oraz samoloty przyjaciół Aeroklubu, ultralekkie, rolnicze, wiatrakowce. Nie zabraknie również latających czołgów – czyli śmigłowców bojowych Mi-24.

W dalszym ciągu organizatorzy pracują nad programem pokazów i atrakcjami towarzyszącymi, dlatego zachęcają do śledzenia Facebooka i strony piknikowej (www.pikniknowotarski.pl), na której publikowane będą najświeższe informacje dotyczące VIII Nowotarskiego Pikniku Lotniczego!

Próbkę tego co Jan Rudzinskyj zaprezentuje na samolocie Bucker/Casa 131 Jungmann podczas VIII Nowotarskiego Pikniku Lotniczego można zobaczyć na poniższym filmie:

Źródło: Aeroklub Nowy Targ
comments powered by Disqus