Przejdź do treści
Jerzy Ostrowski - Modelarz, Konstruktor, Mistrz - wystawa w MLP (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)
Źródło artykułu

Jerzy Ostrowski – Modelarz, Konstruktor, Mistrz – nowa wystawa od 24 czerwca w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Modelarz, konstruktor, jeden z najlepszych i najbardziej utytułowanych polskich modelarzy lotniczych, wielokrotny Mistrz Świata i Europy, seryjny zdobywca tytułów Mistrza Polski – oto Jerzy Ostrowski, którego sylwetkę i osiągnięcia będzie można bliżej poznać na wystawie czasowej w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Wystawa zainaugurowana zostanie wernisażem w piątek 24 czerwca 2022 roku o godz. 12:00 w ramach ekspozycji Metamuzeum, na której zostaną zaprezentowane m.in. zwycięskie modele samolotów de Havilland DH.103 Hornet i Lockheed P-38 Lightning oraz puchary, medale i dyplomy zdobyte przez Jerzego Ostrowskiego podczas mistrzostw Polski, Europy i Świata. Zaprezentowane będą także liczne fotografie pochodzące z archiwum rodzinnego.

Jerzy Ostrowski urodził się w 1935 r. w Częstochowie. Modele zaczął konstruować już od dziewiątego roku życia. Swoją pasję kontynuował w modelarni Młodzieżowego Domu Kultury w Częstochowie, a od 1957 r. wraz z reaktywowaniem działalności Aeroklubu Częstochowskiego związał się z tamtejszą sekcją modelarstwa i sam rozpoczął szkolenie młodzieży. Jego dzieła modelarskie cechuje niezwykła jakość i kunszt wykonania.

Specjalizował się w klasach: F2B (modelach akrobacyjnych na uwięzi) i F4B (makietach samolotów latających na uwięzi). Z makietami samolotów: Jakowlew Jak-18, de Havilland DH.103 Hornet i Lockheed P-38 Lightning został dwukrotnie mistrzem świata (Francja 1972, Szwecja 1976), trzykrotnie wicemistrzem świata (Anglia 1970, USA 1974, ZSRR 1982), dwukrotnie mistrzem Europy (Czechosłowacja 1968, 1970). W latach 1961-1984 kilkadziesiąt razy zdobywał tytuł mistrza i wicemistrza Polski (w klasach F1C, F2M, F2B i F4B).

Pod koniec lat 70. rozpoczął również budowę lekkiego samolotu własnej konstrukcji. Dwupłat ze śmigłem pchającym zdobył trzecią nagrodę w konkursie technicznym za staranność wykonania na III Zlocie Amatorów Konstruktorów w Lesznie w 1984 r.

Za swoje osiągnięcia sportowe otrzymał liczne wyróżnienia i odznaczenia aeroklubowe i państwowe. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalami za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, otrzymał tytuł i medal Mistrza Sportu i Zasłużonego Mistrza Sportu, Złotą Odznakę Modelarstwa z Trzema Diamentami; ponadto był kilkukrotnym laureatem „Błękitnych Skrzydeł”.

Ku jego pamięci Aeroklub Częstochowski organizuje jedno z najważniejszych zawodów modelarskich w Polsce – Memoriał Zdzisława Szajewskiego i Jerzego Ostrowskiego, którego już 40. edycja odbyła się w 2021 r., natomiast Aeroklub Polski ustanowił Dyplom im. Jerzego Ostrowskiego za wybitne osiągnięcia w lotniczym i kosmicznym sporcie modelarskim.

Wystawę można oglądać od wtorku do niedzieli od 9:00 do 17:00 w ramach standardowego biletu wstępu do Muzeum. Szczegóły na www.muzeumlotnictwa.pl oraz www.facebook.com/MuzeumLotnictwa.

Serdecznie zapraszamy.

Jerzy Ostrowski - Modelarz, Konstruktor, Mistrz - wystawa w MLP - plakat (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony