Przejdź do treści
Źródło artykułu

Mistrzostwa Polski Modeli Szybowców F3B

W tym roku sekcja modelarska Aeroklubu Nowy Targ po raz kolejny podjęła się organizacji Mistrzostw Polski modeli zdalnie sterowanych szybowców kategorii F3B. Rywalizacja rozpoczęła się w sobotę ok. godz. 10 i była kilkukrotnie przerywana przechodzącymi burzami.

Zawodnicy mieli za zadanie swoim modelem zmierzyć się w konkurencji na długotrwałość, odległość i prędkość. W związku z tym szybowce muszą być bardzo uniwersalne, a jedyną dozwoloną modyfikacją jest dokładanie odważników balastujących, zwiększających masę modelu z 2200g do nawet 3800g. Szybowce startowały za pomocą wyciągarek elektrycznych. W locie na długotrwałość należało utrzymać się w powietrzu przez 10 minut i wylądować do celu w ostatniej sekundzie. Zarówno czas brakujący jak i przekroczony był odejmowany. Cel to okrąg o promieniu 15 m z podziałką, co metr. Ideałem był wynik: 10:00 i 100 pkt. za celność (w pierwszym metrze od środka punktowanego obszaru). 

Kolejną dyscypliną była odległość, gdzie w czasie 4 minut każdy z latających miał pokonać jak największą ilość odcinków 150-metrowych. Tu liczyła się taktyka. Zbyt duży kąt schodzenia wiązał się z tym, że lądowało się na ziemi z zapasem czasu, a zbyt wolne latanie małą ilością zaliczonych odcinków i duży zapas wysokości po upłynięciu czasu. Zeszłoroczny rekord - 27 odległości - ustanowiony w Inowrocławiu przez Arkadiusza Morawskiego - nie został niestety pobity. 

 

Na koniec trójboju najbardziej emocjonująca konkurencja - prędkość. Po wyholowaniu należy w jak najkrótszym czasie wykonać 4 przeloty o długości 150 metrów, co łącznie z ciasnymi nawrotami daje ok. 740 metrów. Do tego wynik z ostatniego niedzielnego lotu - 15,75 sek. - to średnia prędkość szybowca ok. 166 km/h! 

 

Kategoria F3B to najtrudniejsza kategoria szybowcowa, stawiająca przed zawodnikami wiele wymagań. Uczestnicy latali w grupach 4-osobowych co rundę sortowanych tak aby zmierzył się każdy z każdym. Po dwóch dniach zmagań udało się rozegrać 6 rund i wyłonić zwycięzców. 

Mistrzem Polski został Arkadiusz Morawski (Aeroklub Nowy Targ) - tym samym obronił zeszłoroczny tytuł, II miejsce zajął Bartłomiej Panikowski (również Aeroklub Nowy Targ) a III miejsce przypadło Aleksandrowi Laskowskiemu z Grudziądza (Aeroklub Nadwiślański). 

 

Dziękujemy Urzędowi Miasta Nowy Targ, który ufundował nagrody dla zwycięzców oraz nowotarskim firmom PCD Salami oraz Drukarni MK za wsparcie imprezy. Organizacja Mistrzostw Polski była dofinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. 

Kolejna duża impreza modelarska to 8. Podhalański RC Air Show w pierwszy weekend sierpnia, na który już dzisiaj zapraszamy. 



 

Sekcja modelarska Aeroklubu Nowy Targ
zdj. Michał Adamowski i Robert Koprowski

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony