EASA opublikowała Europejski Plan Bezpieczeństwa Lotniczego (EPAS) 2025
Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) opublikowała Europejski Plan Bezpieczeństwa Lotniczego (EPAS). Dokument określa strategiczne priorytety dotyczące bezpieczeństwa lotniczego i ochrony środowiska, główne zagrożenia bezpieczeństwa i inne kwestie wpływające na europejski system bezpieczeństwa lotniczego oraz niezbędne środki w celu ich złagodzenia.
Zaprojektowany jako Regionalny Plan Bezpieczeństwa Lotniczego dla Państw Członkowskich EASA, EPAS wzmacnia zarządzanie bezpieczeństwem na szczeblu regionalnym, państwowym i branżowym. Wydanie z 2025 r. podkreśla zaangażowanie EASA w poprawę bezpieczeństwa lotniczego w Europie.
W oparciu o ‘Strategic Priorities’ (Volume I) for the reference period 2023 – 2025, wydanie EPAS z 2025 r. zawiera updated ‘EPAS Actions’ (Volume II) i zaktualizowane updated ‘Safety Risk Portfolios’ (Volume III). Tom III EPAS „Safety Risk Portfolios” zawiera zaktualizowany przegląd kwestii bezpieczeństwa wpływających na europejski system lotniczy.
Zostały one przeanalizowane i ponownie ocenione w ramach rocznego cyklu zarządzania ryzykiem bezpieczeństwa we współpracy z partnerami ds. bezpieczeństwa z krajowych organów lotniczych i branży. W sumie w wydaniu z 2025 r. zawarto 211 kwestii bezpieczeństwa, z czego 20 zidentyfikowano jako te o wyższym ryzyku (uporządkowanych według klasyfikacji ryzyka).
Tom II „EPAS Actions” przedstawia zaktualizowany plan bieżących i nowych zadań i obejmuje zaktualizowane harmonogramy stanowienia przepisów wynikające z przeglądu całości programu stanowienia przepisów przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), mającego na celu zwiększenie nacisku na priorytety bezpieczeństwa i dostosowanie planowania do istniejących zasobów.
Po konsultacjach z organami doradczymi EASA utrzymała liczbę bieżących zadań stanowienia przepisów w tegorocznym wydaniu. Planowanie tych działań realizuje priorytety strategiczne na okres odniesienia 2023–2025, jednak określa plan na rok 2025 i kolejne lata.
Aktualizacje tomu II „Actions”
Wprowadzenie nowych zadań:
• aktualizacja ram regulacyjnych ochrony otoczenia lotnisk;
• wprowadzenie wymogów dotyczących hałasu dla statków powietrznych posiadających możliwości pionowego startu i lądowania;
• uwzględnienie wymogu projektowego dla programu ciągłej weryfikacji integralności w specyfikacji certyfikacyjnej dla śmigłowców;
• dalsza rozbudowa repozytorium informacji związanych z lotnictwem cywilnym;
• dalsza poprawa wykorzystania wymogów dotyczących przestrzeni powietrznej;
• dalsze ustanowienie ram zapewniających bezpieczeństwo informacji; oraz
• wsparcie wdrażania opracowywanego rozporządzenia odnośnie obsługi naziemnej.
EASA dokona przeglądu priorytetów strategicznych w ciągu bieżącego roku (2025) w odniesieniu do kolejnego okresu odniesienia EPAS Tom I „Strategic Priorities" 2026-2028 w celu zaktualizowania kolejnego wydania EPAS Tom II (2026).
Wydawnictwa EPAS 2025 można pobrać klikając w linki poniżej:
EPAS Volume I 'Strategic Priorities' 2023-2025 Edition
EPAS Volume II 'EPAS Actions' 2025 Edition
EPAS Volume III 'Safety Risk Portfolios' 2025 Edition
Komentarze